Columbus osvojio MLS
Hejduk i saigrači sa peharom

U velikom finalu MLS-a

M. Maksimović

Fudbaleri Columbus Crew novi su američki prvaci. U velikom finalu MLS-a, Columbus je savladao New York 3:1 pred 27.000 gledalaca, a finalna utakmica je odigrana u Carsonu, Home Depot Centar je bio domaćin.

Junak utakmice je iskusni Argentinac Guillermo Barros Schelotto. Bolji poznavatelji fudbala će se sjetiti Schelotta kao reprezentativca Argentine, ali i igrača Boca Juniorsa čiji je dres nosio od 1996. pa sve do prošle godine.

Iako u finalu nije postigao niti jedan gol, bio je asistent kod sva tri gola. Upravo je Schelotto proglašen najkorisnijim igračem (MVP) MLS-a On je u izboru trenera, igrača, direktora i novinara slavio ispred prvog strijelaca lige Amerikanca Landona Donovana (Los Angeles Galaxy) i Meksikanca Cuauhtemoca Blanca (Chicago Fire).

Sama utakmica je za naše pojmove ponudila dobar fudbal. New York je u prvom poluvremenu imao više od igre, a dobre prilike su propustili Kevin Goldthwaite koji je nakon kornera šutirao pored gola i nekadašnji igrač Aston Vile Juan Pablo Angel koji je također bio neprecizan.

Columbus je poveo u 31. minuti, kada je Schelotto proigrao Alejandra Morena koji vara Diega Jimeneza i golmana New Yorka Dennya capera. New York je izjednačio u 51. minuti, Richards je obavio veliki dio posla, a na pravom mjestu se našao John Wolyniec. Radost igrača New Yorka je potrajala dvije minute, jer je Chad Marshall zabio gol nakon kornera koji je izveo Schelotto. Konačnih 3:1 postavio je nekadašnji igrača Bayera iz Leverkusena, Frankie Hejduk osam minuta prije kraja utakmice.

Na ovaj način je ekipa iz Columbusa u državi Ohio je tako postala osmi pobjednik MLS lige od
njenog pokretanja 1996. godine. Do sada je DC United bio četiri prvak,dok po dva naslova imaju Los Angeles Galaxy, San Jose Earthquakes i ekipa Houston Dynama koja je bila prvak dvije posljednje godine zaredom.