Dva poraza i jedna pobjeda za košarkaše BiH

I pored dobre igre tokom većeg dijela utakmice naši reprezentativci nisu danas imali snage savladati jaku selekciju Turske na njihovom terenu u Konyi.

Prvo poluvrijeme naši košarkaši odigrali su u egalu sa kvalitetnom ekipom Bogdana Tanjevića. Međutim, prelomni period na utakmici desio se početkom drugog poluvremena u kojem je protivnički koš ostao kao začaran, a naši reprezentativci nikako nisu mogli probaciti loptu korz obruč. U tom periodu Turci prave seriju od 12:0 i dolaze na 50:34, što se pokazalo dovoljnim da uđu u mirnu završnicu.

0.1E2.Četverominutni post prekinuo je Gordić, a onda je “proradio” i Kenan Bajramović koji zastavlja nalet domaćih i polako vraća našu selekciju u igru.

Dvije mi minute prije kraja, trojkom Gordića dolazimo na -7, a Teletović dodaje jedno slbodno bacanje za -6 (72:66), međutim nije to bilo dovoljno da bi se ušlo u neku neizvjesnu završnicu u kojoj bi bh. košarkaši mogli iskoristiti zamah i iznenaditi domaćina.

Pokšao je Mensur Bajramović još nešto više izvući u penal završnici. Nakon brzih faula Godrić je pod faulom tukao iza linije 6,25, pa pogodio i slobodno bacanje, ali to je bilo dovoljno samo za konačnih 76:70.

Turska - BiH 76:70
16:15, 22:19, 23:11, 15:25

Turska: Guler 10, Atsur 8, Aiyasova 9, Tunceri 2, Savas 16, Gonlum 6, Arslan 6, Kaya, Turkoglu 15, Gorem 2, Solak, Hersek 2. Selektor: Bogdan Tanjević
BiH: Gordić 17, Opačak 8, Milošević 5, Nešović, Bremer 7, Jazvin 4, Kikanović 2, Teletović 8, Bavčić, Đedović 5, Bajramović 14. Selektor: Mensur Bajramović
Danas je sjajnu partiju, pogotovo u drugom poluvremenu, pružio mladi Nemanja Gordić sa 17 poena, a dvocifren je bio još jedino Kenan Bajramović.

U igru ponovo nisu ulazili Aleksej Nešović i Edin Bavčić, pa se čini da je trener Bajramović profilirao tim sa kojim će jurišati na plasman na Eurobasket 2009.

Za Turke je ovo treća pobjeda, pa su bez poraza osvojili ovogodišnje izdanje Efes World Cupa, dok je naša selekcija ostvarila jednu pobjedu i dva poraza.

Deng igra za Veliku Britaniju

Danas je potvrđeno da će Luol Deng, igrač Chicago Bullsa nastupati za selekciju Velike Britanije u kvalifikacijama za Eurobasket. Iako još uvijek nije odradio nijedan trening British Basketball asocijacija je najavila da će njihov nabolji košarkaš nastupiti u prvom meču koji će igrati protiv Izraela.

Velika Britanija, uz Izrael i Češku biće protivnici našoj selekciji u kvalifikacijama koje počinju 3. septembra kada bh. košarkaši gostuju u Čekoj.