Džeko: Želio sam najbolje...
Duel Rahimića i Inieste

Bh. reprezentativci vratili se iz Španije

Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine danas u podne vratili su se iz Murcije, gdje su u subotu naveče poraženi od Španije (1:0) na otvaranju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2010. godine u Južnoj Africi.

U stručnom štabu i među našim igračima moglo se primjetiti nezadovoljstvo, obzirom na minimalan poraz i propuštene prilike. Ukupna statistika pokazuje da su Španci bili dominantni na terenu, međutim brojke nekada mogu i zavarati. Istina je da je lopta u prvom dijelu susreta bila u posjedu domaćina, ali osim diskutabilnog penala, Španci nisu izradili niti jednu priliku opasnu po naš gol. Sa druge strane, bh. tim je prijetio iz kontranapada i u nekoliko navrata Casillas je bio na velikim mukama.

Dva ključna momenta utakmicu mogu se okarakterisati 40. i 57. minut. U finišu prvog poluvremena naš napadač Edin Džeko spetljao se u situaciji jedan na jedan sa španskim golmanom, a Villa je u drugoj situaciji iz mrtvog ugla pogodio mrežu odličnog Kenana Hasagića.

„Žao mi je što nisam bolje reagovao u finišu prvog poluvremena, ali želio sam uraditi najbolje za nas. Dvoumio sam se da li odmah da šutiram, a onda sam uočio usamljenog Misimovića. To su bili djelići sekunde i odlučio sam se za asistenciju. Međutim, traljavo sam zahvatio loptu i prilika je otišla u nepovrat...“, prisjeća se Džeko.

Španci su prilikom postizanja pobjedonosnog pogotka pokazali ono na što je selektor Blažević i upozoravao prije utakmice. Salihović je izgubio loptu na protivničkoj gol liniji, uslijedila je munjevita kontra i kazna.

Uz Kenana Hasagića i Zvjezdana Misimovića jedan od boljih u našem timu bio je Admir Vladavić. Brzonogi Mostarac „špartao“ je od linije do linije, uspješno zaustavivši sve pokušaje Španaca po našoj desnoj strani, a uz to je protivničke defanzivce primoravao na maksimalnu opreznost.

„Imali smo veliku šansu da osvojimo bar bod. Vjerujem da bi utakmica otišla u drugom smjeru da je Džeko zabio pred kraj prvog poluvremena. Šteta. Najbitnije je da sada konsolidujemo redove i pripremimo se za srijedu kada slijedi veliki ispit protiv Estonije. Ne smijemo ih podcijeniti, trebamo maksimalno ozbiljno ući u utakmicu i pokušati osvojiti tri boda. Ne sumnjam da ćemo do njih doći ukoliko u srijedu pristupimo kao u susretu protiv Španije“, naglasio je Vladavić.

Do utakmice sa Estonijom, koja se u igra u srijedu (10. septembra u 20 sati) na Bilinom polju, bh. reprezentativci će trenirati u Sarajevu. Selektor Blažević najavio je i određene promjene u sastavu, ali za sada ne želi govoriti konkretno o imenima.