Francuzi upotpunili kolekciju
Francuzi sigurni u finalu

M. Maksimović

Francuzi su kompletirali riznicu, samo je zlato sa Olimpijade nedostajalo. Od nedelje i Pekinga, nakon naslova svjetskih i evropskih prvaka sada je tu i zlato sa Olimpijskih igara.

Prema očekivanju u finalu Francuska je pobjedila Island 28:23, a pitanje pobjednika je bilo riješeno već nakon prvog poluvremena. Francuzi su krenuli sa 9:4, poveli su 11:6, nakon prvog dijela 15:10.Vrlo brzo je prednost iz prvog poluvremena počela da raste, pa je nakon gola Abaloa,Francuska vodila 21:12.

Do kraja utakmice ispražnjeni Islanđani su se spustili na podnošljivih 28:23. Thierry Omeyer je bio u svom elementu, sakupio je 19 odbrana, Nikola Karabatić također, odličan 8 golova, 9 pokušaja. Bertrand Gille je zabio 5 golova, Luc Abalo 4.U reprezentaciji Islanda Bjorgvin Pall Gustavsson 12 odbrana, Olafur Steffanson 5 golova, Snorri Steinn Gudjonsson 4.

U utakmica koja je odigrana prije finala,  Španija je treći put zaredom uzela broncu, ovaj put je pobjedila Hrvatsku 35:29. Nakon prvog dijela Hrvatska je vodila 14:12, što znači da su Španci drugo poluvrijeme dobili  23:15.