Početak Svjetskog prvenstva u Rusiji sve je bliže i pravo je vrijeme da se počnemo upoznavati sa ekipama koje će biti dio smotre najboljih svjetskih selekcija. Dobro, možda tamo neće biti baš 32 ekipe koje su zaista vodeće u fudbalu, ali sve su zasluženo u Rusiji i na tome im treba čestitati.
Dok se osnovne propozicije ne promijene, a promijenit će se 2026. godine kada se Svjetsko prvenstvo proširi na pretjeranih 48 ekipa, 32 selekcije će biti podijeljene u osam grupa, iz kojih će dvije prvoplasirane ekipe izboriti plasman u osminu finala. Predstavljanje ćemo, logično, započeti od grupe A koja je, barem po našem skromnom mišljenju, najneatraktivnija na Mundijalu. Ali, prilično smo sigurni da će biti vrlo neizvjesna.
Rusija
Domaćin turnira bio je oslobođen učešća u kvalifikacijama, pa je u protekle dvije godine selekcija Rusije igrala isključivo prijateljske utakmice. Bilo je tu jakih provjera, ali nedostatak pravih takmičarskih susreta se u prošlosti znao odraziti na selekcije koje organizuju Mundijale, pa nam ostaje da vidimo hoće li to i ove godine biti slučaj. U konkurenciji Urugvaja, Egipta i Saudijske Arabije, realno je očekivati da Rusija završi među najbolje dvije ekipe u grupi i plasira se u drugi krug. Naravno, Rusi će u odnosu na sve selekcije biti u prednosti zbog domaćeg terena, a imat će i najviše navijača što je sasvim razumljivo. Očekivanja tamošnje javnosti od ove selekcije su možda i nerealno visoka, ali osmina finala je otprilike minimum koji bi Rusi morali ispuniti da bi se njihovo učešće smatralo uspješnim.
Rusija je iskusna ekipa čiji je prosjek godina 28.5, a prema Transfermarktu je 'teška' 149 miliona eura. Snaga ove selekcije je oduvijek bila timska igra i zajedništvo, u šta se domaća javnost može uzdati budući da je okosnica tima već dugo na okupu. Rusi od Arhsavina nisu imali istinsku zvijezdu, pa je i danas teško proglasiti pravog predvodnika ove generacije. Vrijedi istaći golmana Igora Akinfeeva, Alana Džagoeva, Yurija Žirkova, Fedora Smolova pa i Denisa Cherysheva. Od novih lica, tu su Anton Mirančuk iz Lokomotiva i Aleksandar Golovin iz CSKA. Svakako se mnogo očekuje i od Marija Fernandesa (CSKA), naturalizovanog Rusa koji je u prošlosti čak odigrao jednu prijateljsku utakmicu za reprezentaciju Brazila. Grijeh bi bio pričati o Rusiji a ne spomenuti Sergeja Ignaševića, živu legendu tamošnjeg fudbala koja će i sa 38 godina biti u službi svoje reprezentacije.
Nije isključeno da tokom turnira zablista neki fudbaler kojeg nismo naveli, štaviše to je i za očekivati jer, ponovit ćemo, Rusi nemaju istinsku zvijezdu i s tog aspekta su nepredvidivi. Na klupi ove selekcije je Stanislav Cherchesov, koji je 2016. godine naslijedio Leonida Slutskog.
Urugvaj
Selekcija Urugvaja je prvi favorit grupe A, a možda i jedan od favorita iz sjene na kompletnom Mundijalu. Riječ je o reprezentaciji koja je dva puta osvojila titulu prvaka svijeta, redovan je član Svjetskih prvenstava i, nekako po pravilu, uvijek igra lijep, atraktivan i napadački fudbal. Neutralni ljubitelji fudbala se nerijetko tokom rane faze turnira odluče da simpatišu baš Urugvajce, koji skoro nikada ne razočaraju.
Možda ovo nije najbolja generacija Urugvaja u posljednjih 20-ak godina, ali ekipa čiji napad čine Luis Suarez i Edinson Cavani opasna je za svakoga. Urugvajci su dobar spoj mladosti i iskustva, a u svakoj liniji tima imaju barem po jednog vrhunskog igrača. Naprimjer, na golu je sjajni Fernando Muslera iz Galatasaraya, u odbrani treba izdvojiti Diega Godina i Josea Gimeneza iz Atletico Madrida, vezni red je nešto slabiji ali tu su svejedno sjajni mladi fudbaleri poput Matiasa Vecina (Inter), Lucasa Torreire (Sampdoria), ili Rodriga Bentancura (Juventus). Napad je, naravno, rezervisan na gore pomenutu dvojicu ali treba obratiti pažnju i na Maximiliana Gomeza, koji ima tek 21 godinu i iza sebe ima sezonu u kojoj je postigao 18 golova u La Ligi u dresu Celte Vigo. Upravo je on najveća urugvajska napadačka uzdanica u budućnosti, jer je ovo za Cavanija i Suareza pretposljednje, a možda i posljednje veliko takmičenje.
Krajnji domet Urugvaja je teško prognozirati, ali grupa u kojoj se nalaze trebala bi biti lagan zadatak za ekipu koju s klupe predvodi legendarni Oscar Tabarez. Mogu Urugvajci i mnogo više od toga, pa možda i ponoviti uspjeh iz Južnoafričke Republike kada su bili hit prvenstva i završili na trećem mjestu.
Egipat
Egipat se na Svjetsko prvenstvo plasirao nakon više od tri decenije čekanja, a ovu zemlju je zahvatila prava fudbalska euforija. Najveće zasluge za to idu Mohamedu Salahu, nevjerovatnom fudbaleru Liverpoola koji je u nedavno okončanoj sezoni pravio čuda i rušio sve moguće rekorde. Salah je za Egipat doslovno „pola tima“, a njegov nastup na Mundijalu je bio pod malim znakom pitanja nakon povrede ramena u finalu Lige prvaka. Na njegovu sreću, ona će biti sanirana na vrijeme pa će Salah zaigrati u Rusiji.
Osim Salaha, Egipat ima još nekoliko igrača za koje čujemo svakog vikenda. Prije svih, tu je Mohamed Elneny iz Arsenala, te još nekoliko igrača koji igraju u Engleskoj: Ramadan Sobhi (Stoke), Ahmed Elmohamady (Aston Villa), Sam Morsy (Wigan), Ahmed Hegazy (WBA), te Ali Gabr (WBA). Od internacionalaca, vrijedi spomenuti i napadače Ahmeda Hassana iz Brage te Trezegueta iz Kasimpaše. Egipat će imati i najstarijeg učesnika Svjetskog prvenstva, legendarnog golmana Essama El Hadaryja koji je u januaru proslavio 45. rođendan. Prosječna starost selekcije Egipta je 28.4 godine, prema Transfermarktu vrijede 202 miliona eura od čega 150 otpada samo na Mohameda Salaha. Sve je rečeno.
Na klupi Egipta od 2015. godine sjedi iskusni Hector Cuper, koji će u Rusiji pokušati napraviti iznenađenje. Analitičari smatraju da će Egipat voditi borbu za drugo mjesto sa Rusijom, što bi bilo i realno za očekivati.
Saudijska Arabija
Apsolutni autsajder grupe i vjerovatno najlošija reprezentacija na cijelom prvenstvu. U sastavu Saudijske Arabije samo trojica fudbalera igraju van domovine i to u Španiji. Napadači Salem Al-Dawsari i Fahad Al-Muwallad igraju za Villarreal, odnosno Levante, dok veznjak Yahya Al-Shehri nastupa za Leganes. Ostalih 25 igrača nastupa za domaće klubove, a najviše ih dolazi iz Al-Ahlija – čak osmorica. Prema Transfermarktu, reprezentacija Saudijske Arabije vrijedi svega 22 miliona eura i druga je najjeftinija ekipa na cijelom prvenstvu. Iza je samo Panama.
Saudijska Arabija je u azijskim kvalifikacijama završila kao drugoplasirani tim grupe B sa bodom manje od Japana, te se direktno plasirala na Mundijal. Iza sebe su ostavili Australiju, koja je po rejtingu i kvaliteti ipak ispred, pa je i sam plasman u Rusiju za ovu ekipu veliki i sasvim dovoljan uspjeh. Za reprezentaciju koju s klupe predvodi Španac Juan Antonio Pizzi bi svaki osvojeni bod u grupi A bio ogroman, a eventualni prolazak grupe bi bila senzacija o kojoj bi se godinama pričalo.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.