
Situacija gora nego u Premijer ligi
HNL kao uzor? Hvala neki drugi put
Klupski fudbal u zemljama bivše Jugoslavije nalazi se već godinama u velikoj krizi. Većina klubova iz liga sa prostora bivše Jugoslavije rijetko kada napravi nešto više na evropskoj sceni, a nacionalna prvenstva su posebna priča.
U Srbiji je Partizan već godinama nedodirljiv, dok je u Hrvatskoj zagrebački Dinamo jedini vrijedan pomena. Hajduk pokušava pratiti Modre, no nikako ne uspjeva, ali ako izuzmemo ova dva kluba onda možemo reći da HNL niti malo ne odskače od naše Premijer lige, koju često sami nazivamo najgorom u Evropi.
Istina, u Hrvatskoj su uslovi koliko - toliko bolji. Tereni su dotjeraniji, no veliki broj klubova nalazi se u problemima s kojima se nisu suočavali niti premijerligaški klubovi.
Karlovac, Šibenik i Varaždin već mjesecima svojim igračima ne isplaćuju plate, no niti to nije najgore. Igrači u pomenutim klubovima više su gladni nego siti. Novca nemaju niiti za kafu i uzalud su protestovali, štrajkovali, sjedili na travi pred početak susreta, bolje sutra se ne nazire.
Zapravo, klubovi optužuju igrače i čelnike istih uopšte ne interesuje kako će njihovi uposlenici (igrači) prehraniti porodice, natočiti gorivo kako bi došli na trening, platiti kiririju, a dva bh. internacionalca Kenan Čejvanović i Edin Husić napustili su Karlovac jer njihova životna egzistencija je došla u pitanje.
"Čitao sam izjave sekretara kluba Nikice Rudara koji kaže da ćemo drastično biti kažnjeni i sav sam se tresao. Kako ih nije stid, pet mjeseci nisam dobio niti kune, iseljenjem iz stana prijetilo mi se od prvog mjeseca, a da bih to spriječio potrošio sam svojih pet - šest hiljada kuna. I onda sam morao van. Došam sam u klub i pitao sekretara ima li ikakvih rješenja, a on mi je odgovorio da nema i da je klub dužan na sve strane i vlasnicima stanova i hotelima. Rekao mi je da se strpim. Kako ću se strpiti na -5 Celzijevih stepeni. Nisam klošar, imam 26 godina i u takvim okolnostima preostalo mi je samo da se zaputim u BiH. Kakvi su to ljudi, kakav je to klub? Umjesto da se izvine, oni kažnjavaju. Toga nema nigdje", za Sportske novosti je rekao nekadašnji mladi bh. reprezentativac Edin Husić.
Kenan Čejvanović dijelio je istu sudbinu kao i Husić, te se i on odlučio vratiti kući.
"U pravom smislu riječi sam izbačen iz stana. I ja sam pitao sekretara šta mi je činiti i meni je rekao da ne vidi izlaz ponavljajuči rečenicu da se strpim. Do kada? Auto mi je pun stvari, budući da sam se morao sasvim pokupiti. Ostalo mi je samo da odem k svojima. Trenutno sam u Tuzli i nemam pojma kako će to sve završiti. Kada sam pročitao da mi spremaju kaznu, skoro sam poludio od muke i bijesa. Zar sam to zaslužio", pita se razočarani Čejvanović.
Sudbinu bh. dvojca dijele i mnogi drugi fudbaleri koji nose dresove pomenutih hrvatskih klubova. Žalosno je šta se dešava u hrvatskom fudbalskom prvenstvu, no s druge strane ovakva situacija govori nam da u našoj Premijer ligi i nije baš najgore.
Istina, u pojedinim bh. klubovima finansijska situacija nije zadovoljavajuća, ali igrači se ne izbacuju iz stanova, imaju šta i pojesti. Zbog toga, iako smo često hrvatsko fudbalsko prvenstvo uzimali kao neku vodilju možemo slobodno reći da nam HNL, ovakav kakav je, ne smije i ne treba biti uzor.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.