Iako je u maju 1960. godine Čile pogodio težak potres sa više od 5000 poginulih, dvije godine kasnije ova zemlja je ipak bila domaćin Svjetskog prvenstva. U dvije godine su domaćini učinili sve kako bi organizovali turnir na najbolji način u tom trenutku.
Brazil je branio naslov svjetskog prvaka, Francuska i Švedska kao finalist četiri godine ranije se nije plasirala na prvenstvo, baš kao ni Francuska. Ono po čemu se pamtilo ovo prvenstvo su crveni kartoni, žestoki prekršaji na terenu, pa čak i tučnjava igrača. Više od 35 igrača je bilo povrijeđeno nakon prvog kruga.
Posebna priča je bila utakmica između Čilea i Italije, koja je ličila na neki ragbi ili hokejaški susret. Engleski sudija Ken Aston je uz pomoć policije smirivao situaciju. Krenulo je sa crvenim kartonom Ferrinija kojeg je policija odvela sa terena u devetoj minuti. Do kraja poluvremena je pocrvenio i Maria Davida koji je grubo faulirao Leonela Sancheza. Ovaj je u revoltu nokautirao Humberta Maschia i razbio mu nos. Na kraju je završilo 2-0 za Čile, ali je policija morala intervenirati na terenu još tri puta. Komentator BBC-a David Coleman je susret opisao kao ‘najgluplju, najstrašniju, najodvratniju i najsramotniju fudbalsku predstavu u istoriji.
Zapadna Njemačka je bila prva u ovoj grupi, Čile ispred Italije koja je ostala bez četvrtfinala. Jugoslavija je nakon poraza od Sovjetskog Saveza sredila Urugvaj 3:1, Kolumbiju 5:0 za prolaz među osam. Dres reprezentacije Jugoslavije u Čileu nosio je Muhamed Mujić jedan od najboljih bosanskohercegovačkih igrača svih vremena.
Brazil je u drugom kolu remizirao sa Česima 0:0, Pele se povrijedio pa ga je u nastavku turnira mijenjao Amarildo. U četvrtfinalu se Jugoslavija uspjela osvetiti Zapadnoj Njemačkoj, Radaković je bio čovjek odluke. U polufinalnim susreta Brazil je razočarao Čile 4:2, Čehoslovačka je u posljednjih deset minuta slomila otpor Jugoslavije. Brazil je sa Vavom, Garrinchom, Zagallom, bez Pelea odbranio naslov prvaka. Česi jesu poveli u finalu (Masopust), ali su nastavku pali.
U glavnoj ulozi je bio Manoel Francisco dos Santos, poznatiji kao Garrincha. Sjajni igrač koji je se rodio sa cerebralnom paralizom. Dražan Jerković je postigao četiri gola, kao i Garrinchom, ali i Albertom (Mađarska), Ivanovim (SSSR), Čileancom Sanchezom i još jednim Brazilcem, Vavom. Domaćin turnira Čile na kraju je ipak ostvario jedan od svojih najboljih rezultata u istoriji jer je Rojas savladao u posljednjim trenucima regularnog dijela Milutina Šoškića.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.