Jugoslavija u istoriju otišla nakon četvrtfinala

Istorija SP: Malo golova, puno kartona i Njemačka na tronu

Iz perspektive prvenstava koja su igrana prije, pogotovo poslije, Svjetsko u Italiji je bilo jedno od lošijih. Dovoljno je samo sjetiti se finala. Ukupno je postignuto 115 golova ili 2.2 po utakmici. Po prvi put je na Svjetskom prvenstvu igrala " zajednička " Njemačka nakon pada Berlinskog zida, dok su Jugoslavija, SSSR i Čehoslovačka ispostavilo se posljednji put bili na svjetskoj sceni.

I dok je Sovjetski Savez ispao već u prvom krugu, Jugoslavija je u grupi pored Njemačke, Kolumbije i UAE uspjela proći dalje. Najteža utakmica je bila ona protiv Kolumbije jer je došla nakon teškog poraza od Njemačke 1:4. Na kraju je Davor Jozić zabio za pobjedu 1:0, 15-tak minuta prije kraja utakmice.

U grupnoj fazi na otvaranju je Kamerun šokirao Argentinu i prošao je dalje, Kostarika je završila ispred Škotske i Švedske, Egipat je dugu bio u igri. Salvatore Totto Schillachi je već u prvom krugu postigao dva gola. Urugvaj je osminu finala izborio golom Fonsece u sudijskoj nadoknadi susreta protiv Koreje. Monotoniju prvenstva je svakako razbijao Kamerun i veteran Roger Milla koji je postao najstariji strijelac u istoriji SP-a.

U osmini finala je Milla kaznio poigravanje Higuite, sa dva gola je odveo Kamerun čak do četvrtfinala. Jugoslavija je nakon produžetaka srušila Španiju i prvi put nakon Čilea 1962. godine se našla među osam najboljih. Piksi je bio dvostruki strijelac. Belgija je držala Englesku na konopcima, ali je Platt zabio u 119. minuti. Dva susreta osmine finala su posebno privlačila pažnju. Do tada neuvjerljiva Argentina je eliminisala puno bolji Brazil, Caniggia je bio čovjek odluke.

Holandija je eliminisana, Klinsmann i Brehme su bili kreatori pobjede. Jednu od možda najboljih utakmica na cijelom turniru odradili su Kamerun i Engleska. Codesal je svirao tri penala, dva za Englesku koja je bila na rubu poraza. Lineker je prvo izjednačio na 2:2, u 105.minuti je drugi put
strijelac za prolaz Engleske. Jugoslavija je ispala od Argentine. Šabanadžović je pocrvenio u 31 minuti, Dejan Savićević je napokon dobio priliku od 61.minute. Piksi, Brnović i Hadžibegić nisi savladali Goycocheu. Ivkoviću je ostala utjeha da je odbranio penal Maradoni.

Maradona je po prvi put u karijeri dočekao da mu zvižde i u Napulju, Italija je u polufinalu išla na Argentinu. Završilo je 1:1, (Schillaci opet strijelac), morali su pucati penali. Donado i Serena su bacili u očaj silne domaće navijače. I u drugom polufinalu smo imali penale. Njemačka je slavili, tragičari su bili Pearce i Waddle.

Na kraju je prvenstvo odlučeno spornim penalom koji je opet dosudio Codesal i to pet minuta prije kraja. Isključeni su Monzon i Dezotti, Brehme je bio siguran sa bijele tačke. Njemačka je od četvrtfinala do naslova stigla sa samo jednim postignutim golom iz igre.

Toto Schillaci je izrastao u veliku zvijezdu iako je bio 23 na spisku Vicinija. Igrao je u Messini 1989. u Serie B, dok ga nije kupio Juventus. U dresu Čehoslovačke.

Potražite više informacija na temu Svjetsko prvenstvo:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.