Istorijska pobjeda rukometaša BiH!
Naši deklasirali Farane rezultatom 45:28

Kvalifikacije za EP 2010.

Rukometaši Bosne i Hercgovine ostvarili su najubjedljiviju pobjedu u zvaničnim utakmicama u svojoj istoriji. Bh. tim je sa 17 golova razlike (45:28) demontirao Farska Ostrva.

Najavljivali su svi u bh. taboru uoči susreta sa Faranima kako će dati sve od sebe da poprave utisak nakon teškog poraza u Rusiji u prvom kolu rukometnih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2010. godine.

Izabranici selektora Halida Demirovića u tome su i uspjeli. Pred praznim tribinama dvorane Ramiz Salčin na Mojmilu, BiH je sa ubjedljivih 45:28 (21:12) savladala Farska Ostrva i tako ubilježila svoju najubjedljiviju pobjedu u kvalifikacijama za svjetska i evropska prvenstva.

Međutim, nikako se ne možemo oteti utisku da je pobjeda mogla biti i ubjedljivija da bh. rukometaši nisu pravili mnogo tehničkih grešaka, pogotovo u fazi napada.

BiH - Farska Ostrva 45:28 (21:12)
Dvorana Ramiz Salčin. Bez gledaoca. Sudije: Athanasios Chskis i Dimitros Tsakonas (oba Grčka). Sedmerci: BiH 2(2), Farska Ostrva 2(2). Isključenja: BiH 6, Farska Ostrva 8 minuta.

BiH: Grahovac  21 odbrana, Šabanović 1 odbrana, Halilbegović 1, Doborac 3, Martinović, Veselinov 4, Obradović 6, Harmandić 5, Hajdarević 4, Mustafić 3, Divković, Toromanović 8, Buljugija 3, Prce 6.
FARSKA OSTRVA: Larsen 5 odbrana, Sörensen 1 odbrana, Hanusarson 9, Hansson 7, I. Olsen 1,  Mork 2, Dal-Christiansen 3, A. Joensen 1, J. Joensen, Kragesteen 2, K. Olsen 2, Torgard 1, Hansen, Skipagotu.
BiH je vodila većim djelom susreta, ne dozvolivši gostima da povedu ni u jednom trenutku susreta. Prednost na strani bh. tima rasla je iz minuta u minut, ponajviše zahvaljujući Muhamedu Toromanoviću koji je utakmicu završio sa osam golova iz osam pokušaja!

Naravno, ne smijemo zaboraviti i ostale bh. rukometaše, a ponajviše Nebojšu Grahovca koji je zaustavio čak 21 šut gostujućih rukometaša. Prce i Obradović su dodali po šest golova, a Veselinov je zabio četiri za manje od 20 minuta koliko je proveo u igri.

U redovim poraženih, bez konkurencije su najzapaženiji bili Hanusarson (9 golova) i Hanson (7 golova) koji su zajedno postigli više od pola zgoditaka za gostujuću momčad.

IZJAVE AKTERA

Halid Demirović, selektor BiH:

- Ovako visoka pobjeda jako nam je dobro došla u ovom trenutku. Možda sam lično očekivao i ubjedljiviju pobjedu, ali i ovako je dobro. Ušli smo u susret bez da smo potcijenili protivnika i to nam se isplatilo.

Adnan Harmandić (BiH):

- Zadovoljan sam način na koji su svi rukometaši reprezentacije BiH ušli u ovaj susret. Međutim, napravili smo previše tehničkih grešaka u napadu i to je nešto što ćemo u narednom periodu morati popraviti.

Heini Hanuarson (Farska Ostrva):

- Čestitao bih Bosni i Hercegovini na zasluženoj pobjedi. Bilo je vidljivo tokom svih 60 minuta susreta da su naši domaćini tehnički mnogo jača reprezentacija i sasvim su zasluženo pobjedili.