Juniorke devete u diviziji B

U-18 EP za košarkašice

Ženska U-18 košarkaška reprezentacija savladala je večeras ekipu Portugala rezultatom 59:61 i zauzela solidno 9. mjesto na Evropskom prvenstvu B divizije.

Izabranice Jadranke Savić tri minute prije kraja gubile su sa 59:55, a onda stvari u svoje ruke uzima Tamara Kapor, pogađa trojku, a odmah zatim nakon greške Portugalki pod faulom polaže za vodstvo BiH 59:60. U posljednje dvije minute, uspjele su naše košarkašice odbraniti svoj koš, a u samom finišu, najbolja košarkašica naše U-18 selekcije, Irena Vrančić, pogodila je još i jedno počasno slobodno bacanje, te potvrdila pobjedu i 9. mjesto na EP divizije B.

Od 06. avgusta, od kada traje EP naše reprezentativke odigrale su osam utakmice i imale polovičan učinak od 4 pobjede i 4 poraza. Međutim, ne možemo biti nezadovljni, jer su mlade košarkašice pokazale karakter i u tri posljednja susreta tri potpuno neizvjesne utakmice riješile u svoju korist.

Finale dvizije B je trenutno u toku, a igraju ga dvije ekipe koje su zaslužile mjesto u dviziji A u narednoj sezoni, Belgija i Latvia. U polufinalu, Belgija je pobjedila Sloveniju, a Latvija Grčku. Treće mjesto, nedovoljno za naprednovanje u A diviziju osvojila je Slovenija.

Iz divizije A ispadaju Rumunija i Hrvatska, a najbolje u Evropi u U-18 uzrastu su Litvanke, slijede ih Ruskinje i Čehinje.