Kanadsko iznenađenje za Zmajeve i Barbareza!
Leonardo Ramirez / Eyepix Group

Zvijezda ipak u sastavu

Kanadsko iznenađenje za Zmajeve i Barbareza!

Midhat Šljivak

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine sutra će u Torontu protiv domaćina Kanade otvoriti nastup na Svjetskom prvenstvu. Kanađani su današnjim potezom iznenadili Zmajeve i Sergeja Barbareza jer će u ekipi za prvenstvo ipak biti roviti Moise Bombito.

Moise Bombito ipak je u sastavu Kanade za Svjetsko prvenstvo. Selektor Jesse Marsch najavio je prije nekoliko dana da će ovog defanzivca čekati do posljednjeg trenutka i na kraju je donio odluku da 26-godišnjak bude dio ekipe za Mundijal.

Bombito je propustio gotovo kompletnu sezonu u francuskoj Ligue 1. U oktobru prošle godine doživio je težak lom noge i to ga je odvojilo od terena nakon samo dva odigrana meča u dresu ovog kluba.

Marsch je usprkos tome, zbog starih zasluga, odlučio da ga pozove u nacionalni tim za Svjetsko prvenstvo. Igrao je 20 minuta u prijateljskom susretu s Uzbekistanom, ali je zbog otečenosti noge morao van terena.

  
Moise Bombito u dueli s Raulom Jimenezom (Meksiko) - Foto: EPA

Potom je Bombito nastupio 30 minuta i u prijateljskom duelu s Vermont Greenom iza zatvorenih vrata. Nakon toga je i selektor Marsch odlučio da će ga čekati i da će ljekarska dijagnoza biti ono što će odlučiti.

Na kraju je ovaj defanzivac našao svoje mjesto među 26 igrača, a vidjet ćemo hoće li odmah dobiti šansu protiv reprezentacije Bosne i Hercegovine.

Oglasi

Možda bi bilo i dobro da kao rovit nastupi u sutrašnjem meču. Mogućnost greške od igrača koji mjesecima nije odigrao 90 minuta je mnogo veća i vidjet ćemo kakvu će odluku donijeti Jesse Marsch.

Očekuje se ipak, da će Bombito početi s klupe, a stoperski par kanadske selekcije u meču s Bosnom i Hercegovinom trebali bi činiti Luc de Fougerolles i Derek Conelius.

Od ranije je poznato da neće igrati glavna zvijezda reprezentacije Kanade Alphonso Davies, a pod upitnikom je glavni veznjak tima Ismael Kone, koji je jučer imao visoku temperaturu.

Prisustvo Bombita, pa makar i nespremnog, diže samopouzdanje u kanadskom taboru. Marsch je kroz javne istupe slao jasnu poruku da vjeruje svojim senzorima i medicinskom timu, a povjerenje ukazano igraču koji je propustio skoro cijelu sezonu moglo bi pozitivno djelovati na svlačionicu.

U Kanadi ovaj Mundijal doživljavaju kao idealnu priliku da potvrde iskorak nakon Copa Americe i ne žele da izgube na startu protiv Bosne i Hercegovine.

Oglasi

Reprezentacija BiH, s druge strane, pokušat će iskoristiti svaku potencijalnu nesigurnost u kanadskoj odbrani. Svakako se nadamo da će biti dosta prilika za postizanje gola.

Utakmica u Torontu stoga ne nosi samo tri boda, već i snažan psihološki naboj. Kanađani žele potvrditi da nastup u polufinalu Copa Americe nije bio slučajnost, dok Bosna i Hercegovina traži idealan početak takmičenja kojeg su čekali 12 godina.

Hoće li rizik s Bombitom biti pun pogodak za Marscha ili potez koji će se obiti o glavu domaćinu, saznat ćemo sutra uvečer na punom stadionu u Torontu.

Potražite više informacija na temu Svjetsko prvenstvo:

Moise Bombito ima 20 nastupa za reprezentaciju Kanade. Eksplodirao je na Copa America 2024. godine, gdje su Kanađani stigli do polufinala.

Susret Kanada - BiH igra se u petak 12. juna od 21 sat po bh. vremenu.

Oglasi

Najčitanije iz kategorije