Kaunas šokirao Papca i društvo
Papac ostao bez Evrope

M. Maksimović

Litvanski Kaunas je napravio veiliko iznenađenje u drugom pretkolu Lige prvaka. Ekipa Glasgow Rangersa Saše Papca je lani igrala finale Kupa UEFA. Ligu prvaka, te je osvojila dva trofeja, ali je
ova evropska sezona za njih završena i prije nego što je počela.

Litvanci su imali pozitivnih 0:0 iz prve utakmice, ali su Rangersi željeni gol postigli u revanšu vrlo rano. Igrala se 33. minuta Nacho Novo je obavio veliki dio posla, a gol je zabio Kevin Thomson. Ipak do odlaska na odmor Kaunas je izjednačio. U 43. minuti Nerijus Radzius postiže sjajan gol iz slobodnog udarca sa preko 25 metara.

Bez obzira na primljeni gol Rangersi su imali rezultat koji ih je vodio dalje, ali za razliku od prošle sezone kada su isključivo zatvorenom igrom ostvarivali sjajne rezultate, protiv Kaunasa nisu izdržali. U 80. minuti Saša Papac je gurno u šansu rezervistu Adriusa Velicku koji propušta priliku da odvede Rangers u treće pretkolo Lige prvaka.

Kazna stiže četiri minute prije kraja bivši igrač Heartsa Linas Pilibaitis postiže gol za veliku pobjedu ekipe Kaunasa koji će u trećem pretkolu igrati protiv Alborga koji je u prvoj utakmici deklasirao Modriču 5:0.

Blizu velike senzacije je bio i sastav Latvijskog Ventspilsa. Zurab Menteshashvili je u samo dvadeset minuta prošao put od junaka do tragičara. Prvo je u u šestoj minuti postigao gol za vodstvo 1:0, a onda je deset minuta kasnije završio u svlačionici zbog crvenog kartona.

Bez obzira na to što su domaćini imali igrača manje, minutu prije odmora Rimkus povisuje na 2:0. Brann je opasno visio ali se na kraju izvukao jer je u petoj minuti nastavka Björnsson zabio gol vrijedan trećeg pretkola.