Manchester United u infarkt meču do trofeja
Lampard postiže gol u 45. minutu meča, ali uzalud...

Veličanstveno finale Lige evropskih prvaka u Moskvi

U prvom, istorijskom engleskom finalu Lige prvaka, nakon iscrpljujućih 120 minuta igre i izvođenja jedanaesteraca, Manchester United postao je novi klupski prvak Evrope.

Utakmica je nakon produžetaka završila 1:1, u penal lutriji, pred 77.000 gledalaca, tragičar je bio Terry, koji je promašio «meč loptu» za Chelsea u petoj seriji. Junak je bio Van der Sar, koji je u sedmoj seriji zaustavio udarac Anelke i tako donio ekipi sa Old Trafforda trofej namijenjen najboljem u najelitnijem i najbogatijem takmičenju na planeti.

PRVO POLUVRIJEME
Utakmica je počela klasičnim ispitivanjem snaga, kao što i obično biva u mečevima koji «život znače». Međutim, manje uzbudljivo finale gledali smo svega 15-ak minuta, kada Manchester kreće nešto odlučnije ka golu Cecha. Sve više bili su pred i u kaznenom prostoru tima trenera Avrama Granta, a nakon nekoliko poluprilika kapitalizirali su nadmoć na travnjaku Luzhnikia, na opšte zadovoljstvo oko 24.000 svojih najvatrenijih navijača.

1:0 Cristiano Ronaldo (26). Brown je uz desnu aut liniju odigrao dupli pas sa Scholesom, odbrana Chelsea je ispala, pa je prvi pomenuti sa vrha šesnaesterca, neometan centrirao. Milimetarski je bio precizan, «pogodivši» u glavu Portugalca Ronalda, koji ovakve prilike ne promašuje. Odlično se odrazio, glavom neodbranjivo šutiravši u donje desni ugao nemoćnog Cecha.

Pogodak je bio signal da ćemo gledati još bolju, izvanrednu utakmicu. Minut kasnije Chelsea uzvraća. Međutim, Ballack je bio neprecizan, šutirao je snažno u punom trku, ali preko prečke gola Van der Sara. U 33. minutu stopostotna prilika za ekipu iz Londona. Drogba je ubacio do Ballacka, ovaj glavom sa peterca šutira, no Van der Sar, izvanrednim refleksom, vrhovima prstiju loptu na putu ka svojoj mreži, skreće iznad prečke u korner. Uzvratio je Manchester, i to sa dvije 100 postotne prilike u pet sekundi. Nakon sjajne akcije, čisti zicer Chech skida Tevezu u svom petercu, a lopta se odbija do Cariccka. Bio je negdje oko «penal tačke» iz prve raspalio po lopti, ali češki čuvar mreže opet je spasio Chelsea. Poput pantere se izvio i spriječio najgore.
Kada su svi mislili da će se strasti stišati i da će Manchester otići na odmor sa prednošću, pogriješili su. Zadnjih pet prvog poluvremena bilo je bolje i od sjajnih, do tada 40 minuta susreta. Manchester je izveo brz kontra napad, Makelele kasni sa intervencijom u svom petercu, a Teveza je njegova greška iznenadila, pa je slabo reagovao. Samo je u padu okrznuo loptu koja ne odlazi u gol «plavih». Ferdinand je u naletu na crti od svog šesnaesterca zaustavio Terrya u 44. minutu, i zbog toga je kapiten «crvenih đavola» zasluženo zaradio žuti karton. Ballack i Drogba su namjestili loptu, ali slobodnjak kojeg je šutirao Nijemac, nije dao rezultata, jer je lopta otišla preko gola. I nakon toga Chelsea je nastavio sa atakom i izjednačio.

1:1 Lampard (45). Essien je pokušao uposliti Ballacka, a lopta se u «bilijaru» od nekoliko odbrambenih igrača Machestera odbija pred noge Lamparda. Engleski reprezentativac iz Chelsea bio je priseban. Odmah je šutirao sa ivice peterca i pogodio gol Manchestera. Ovaj put slavilo je blizu 20.000 «najzagriženijih» pristalica Chelsea na Luzhnikiju. Manchesteru nije pomogla ni požrtvovnost Van der Sara i Ferdinanda koji su se bacili da izblokiraju udaraca, ali bezuspješno.

Do kraja prvog poluvremena još uzbuđenja. Carvalho oštro startuje na desnu nogu Ronalda, grubo ga faulira, a Luboš mu daje žuti karton. Dobro je prošao...

DRUGO POLUVRIJEME
Početkom drugog poluvrijeme varnice su sijevale na sve strane. Obostrano otvoreno su igrali i jedna i druga ekipa, ali Chelsea je bio nešto konkretniji. Najprije je iz brze «kontre», Essien upao iz drugog plana, primio loptu u prostor, na 18 metara od gola Manchestera «opalio» lažnjak, namjestio se na ljevicu, i šutirao tik iznad prečke. Van der Sar se morao ispružiti koliko je dug i u 58. minutu. Ballack je ponukao loptu sa sredine terena, došao na 23 metra od gol crte Manchestera, i pucao pored lijeve stative. Chelsea je imao terensku inicijativu, i u opšten rezimeu 20 minuta nastavka bio je bolji akter finala.
U 69. minutu umor je sustizao igrače oba tima u paklenom ritmu susreta. Ferdinanda i Lamparda uhvatili su grčevi, pa dok im je ukazanja ljekarska pomoć susret je prekinut 60 sekundi.
U 77. minut sporna situacija. Malouda je imao «bliski susret» sa Ferdinandom u šesnaestercu Manchestera, te pao. Tražio je od Luboša penal, na što je slovački arbitar odmahnuo rukom, a najvjerovatnije, donio je ispravnu odluku. Minut kasnije «vile su sačuvale» Manchester. Drogba je primio okrenuo se plasirao loptu u lijevi ugao. Van der Sar bio je kratak, a na žalost Chelsea centimetri nisu bili njegov saveznik. Stativa se ispriječila na putu lopte ka golu. «Crveni» su četiri minuta kasnije uzvratili preko Teveza, ali njegov šut odlazi za malo iznad desnog ugla Grantove ekipe. Chelsea je bio bolji u drugom poluvremenu, ali golova nije bilo, pa smo sa 1:1 iz prvog dijela igre, ušli u dodatnih 30, produžetke.

PRODUŽECI
U 93. minutu Chelsea je imao sjajnu priliku. Nakon odlične akcije Lampard šutira iz okreta, ali ovaj put saveznik tima Sir Alex Fergusona bila je prečka, pa je rezultat ostao nepromijenjen. U tačno 100. minutu sreća je bila uz Chelsea. Manchester je izveo školsku akciju, a Giggs sa sedam metara iz prve šutirao, lopta je išla pod prečku, a onda je Terry perfektnom reakcijom glavom izbija sa gol crte u korner.
U drugom produžetku u 111. minutu, Drogba je šutirao iz «slobodnjaka», a Van der Sar nije bio primoran na intervenciju. I tri minuta kasnije reprezentativac Obale Slonovače isključen je jer je ošamario Vidića u gužvi i naguravanju koje su izazvali Tevez i Ballack (dobili po žuti karton). Posljenjih šest minuta sa igračem manje Manchester nije iskoritio, pa se pristupilo izvođenju jedanaesterca.

Anelka – brani Van der Sar

Mancehster United - Chelsea 1:1 (penalima - 6:5)

Strijelci: 1:0 Cristiano Ronaldo (26), 1:1 Lampard (45).

Stadion Luzhniki u Moskvi (Rusija). Gledalaca: 77.000. Sudija: Michel Luboš (Slovačka). Žuti kartoni: Scholes, Ferdinand, Vidić, Tavez (Manchester United), Makelele, Carvalho, Ballack, Essien (Chelsea). Crveni karton: Drogba (Chelsea).
MANCHESTER UNITED: Van der Sar, Evra, Ferdinand, Brown /od 120 Anderson/, Vidić, Carrick, Scholes /od 87. minuta Giggs/, Hargraves, Cristiano Ronaldo, Tevez, Rooney /od 101. Nani/. Trener: Sir Alex Ferguson.
CHELSEA: Cech, A. Cole, Makelele /od 120 Belleti/, Essien, Carvalho, Lampard, J. Cole /od 99. Anelka/, Ballack, Malouda /od 92. Kalou/, Terry, Drogba. Trener: Avram Grant.

Giggs ušao u anale
Ryan Giggs večeras je ušao u anala Manchester Uniteda. Nakon što je u 87. minutu zamijenio Scholesa (ujedno i prva promjena igrača u finalu) izjedančio se po najvećem broju nastupa sa legendarnim Bobby Charltonom Skupili su po 759 nastupa u dresu «crvenih đavola». Sa Manchesterom Giggs je osvojio 10 titula šampiona Engleske, te dvije Lige prvaka (1999. i 2008.)

Englezi u elitnom društvu Italijana i Španaca
Engleski klubovi večeras su se izjednačili po broju osvojenih titula u Ligi prvaka sa timovima iz Italije i Španije. Ove tri nacije po 11 puta slavile su svoje šampione na krovu Starog kontinenta.