Minimalan poraz od prvaka Evrope
Borili se kao lavovi, ali izgubili

Kvalifikacije za SP «Južna Afrika 2010»

Naša fudbalska A reprezentacija u prvom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo večeras u Mursiji izgubila je minimalno od prvaka Evrope Španije – 0:1. Naši su se borili bez pardona, i nema im se šta zamjeriti. Nisu izdržali do kraja, no u pojedinim trenucima susreta dokazali su da mogu parirati i najboljima na planeti.

Imali smo prilike koje nismo iskoristili, pa se moramo pomiriti sa porazom, ali i sa velikim optimizmom dočekati meč u 2. kolu u srijedu protiv Estonije u Zenici.

Napali nas sa svih strana

Španci su od prvog minuta agresivno krenuli ka našem golu. Naši su se čvrsto branili, a već u 5. minutu sudija Craig Alexander Thomson iz Škotske dodijelio je žuti karton Džemalu Berberoviću zbog starta nad Capelom. Koliko su inicijativu prvaci Evrope imali u prvih 10 minuta govori podatak da smo samo jednom prešli centar i to u prvom napadu kada smo na početku meča krenuli sa centra. Škotski arbitar kartonima nas je nastavio «častiti» i u 13. minutu kada je javnu opomenu pokazao Dariju Damjanoviću zbog nešto «žešćeg» starta na Xaviju. Španci su dva minuta kasnije izveli munjevitu akciju, ali naši su bili dobro postavljeni i otklonili opasnost ispred gola Kenana Hasagića.

Prvu ozbiljniju priliku BiH je imala u 17. minutu. Kapiten Zvjezdan Misimović majstorski je pronašao Samira Muratovića u šesnaestercu domaćih, on pokušao zaobići Ikera Casillasa. No, izbio mu je loptu iz nogu koja dolazi do Admira Vladavića, a fudbaler Žiline šalje je preko gola. Naša odbrana je potom u pet minuta uhvatila u ofsajd zamkama najbolje rangirane na svijetu u čiju se igru, se kako je odmicalo vrijeme, uvlačila nervoza. I, tada smo im mogli «doći glave»! Misimović odigrava do Vladavića na desni bok, ovaj vraća «povratnu» na Edina Džeku. U trku je loše šutirao, pa Casillas nije imao potrebe za intervencijom.

U 24. minutu sporan trenutak. U duelu Ville i Safeta Nadarevića, naš štoper igrao je rukom na ivici bh. «kaznenog prostora», ali to Škot srećom nije vidio. Dva minuta poslije Iniesta je ubacio, a Xavi šutirao glavom u dobro postavljenog Hasagića, pa je ostalo bez golova. Minut kasnije sreća nam se osmjehnula. Senna je zaobišao Elvira Rahimića po sredini 30 metara od našeg gola, i kao «iz topa» šutirao, a prečka nas je spasila.

Škot Thomson izmislio penal za Špance

Škot nas je pokrao u 37. minutu. Španci su izveli prekršaj sa lijeve strane. Xavi je po zemlji loptu uputio ka Capelu, a Muratović je bio u duelu sa njim. Nije ga ni pipnuo, oba su pala na zemlju, a sudija pokazao na penal, na opšte čuđenje svi na stadionu «Nueva Condamina».
David Villa, najbolji strijelac EURO 2008 šutirao je u desnu stranu našeg gola, Hasagić ga pročitao. Međutim, naš golman nije mogao intervenisati, lopta odlazi 15-ak centimetara pored stative.
U 40. minutu Mismović je opet bio nerješiva enigma za «furiju». Proigrava Džeku koji iskosa sa desne strane izlazi oči u oči sa Casillasom. I, kada su svi očekivali šut, pa i gol, on je napravio glupost. Odigrao je bespotrebno nazad za Misimovića, a pas je bio i više nego neprecizan, pa je Puyol izbio daleko od njihovog gola. Do kraja prvog dijela igre Villa je pokušao iz «slobodnjaka». Naš odlično postavljeni «živi zid» je odbio loptu u korner, nakon kojeg se ništa značajnije nije desilo, pa smo se do odmora uspješno odbranili.

Nakon hrabrog otvaranja drugog poluvremena lopta je u prvih pet minuta bila više na polovini terena koja pripada Špancima, od 50. apsolutna dominacija «furije». Šanse su se pred našim golom redale «kao na traci». Iniesta nam je dva puta zaprijetio u 53. i 54. minutu, kada Hasagić fenomenalno brani. Villa je 20 sekundi kasnije prošao po desnoj strani odigrao u naš peterac, a Berbarović u zadnji tren izbija loptu u polje ispred Ramosa. U 59. minutu smo kapitulirali. Crveni dolaze u vodstvo, no i ovaj put pomogao im je arbitar diskutabilnih kvaliteta ili namjerno naklonjeni moćnijima i boljima, Škot Thomson.

1:0 Villa (59)

Fabregas je poslao loptu između naših igrača zadnje linije ka Villi. Ovaj je primio, no u trenutku upućivanja lopte ka njemu, bio je za malo iza naše odbrane što nisu vidjeli ili htjeli vidjeti Thomson i njegovi sunarodnjaci asistenti. Pustio je akciju, Villa zaobišao Hasagića. Došao je u mrtvi ugao iskosa sa desne strane. Međutim, uspio je ubaciti u naš nebranjeni gol, pa se iskupio za promašeni penal iz prvog dijela igre. Veliko slavlje na tribinama 31.000 Španaca.

I nakon primljenog gola Španci su nastavili napadati. Šutirali su Iniesta, Capel, Cazorla, Villa dva puta. Hasagić je pokazao zašto je naš najbolji golman, jer je krotio sve njihove pokušaje. Posebno se istakao kada je odbranio «bombu» koju je uputio Senna u 75. minutu.

Selektor Blažević pokušao je sa izmjenama ubacivši u igru Ibiševića, Ibričića i Pjanića, ali bilo je prekasno, Španci su osvojili tri boda, a mi se nismo obrukali protiv prvaka Evrope. Naprotiv, u pojedinim trenucima meča bili smo bolji, ravnopravni, no priznati se mora, naravno, Španci su bolji. E, zbog toga nije im trebala pomoć škotskog neznalice ili «prevaranta», zapamtite mu ime, Craig Alexander Thomsona.

Španija - BiH 1:0

MURSIJA (ŠPANIJA) - Stadion «Nuevo Condamina». Gledalaca: 31.000. Žuti kartoni: Puyol (Španija), Berberović, Damjanović, Radeljić (BiH)
ŠPANIJA: Casillas -, Albiol 6,5, Puyol 7, Iniesta 7, Villa 7 (od 82. Guiza -), Xavi 7, Capel 7 (od 73. Cazorla -), Fabregas 6,5 (od 65. Xavi Alonso -), Capdevila 6,5, Serhio Ramos 6,5, Senna 7. Selektor: Vicente del Bosque.
BOSNA I HERCEGOVINA: Hasagić 7, Damjanović 6,5 (od 80. Ibričić -), Nadarević 7, Radeljić 6,5, Berberović 6,5 (od 65. Ibišević -), Salihović 6,5, Rahimić 6,5, Muratović 6,5, Vladavić 6,5, Misimović 6,5, Džeko 6 (od 82. Pjanić -). Selektor: Miroslav Ćiro Blažević.
Sudija: Craig Alexander Thomson (Škotska) 5.