Norveška sa zvukom sirene
Gro Hammerseng provukla Norvešku

M. Maksimović

U finalu olimpijskog turnira rukometašica igrat će Norveška i Rusija. Norvežanke su u polufinalu pobijedile Južnu Koreju 29:28, dok je Rusija slavila protiv Mađarske 22:20.

U prvom polufinalu kao što se i očekivalo gledali smo odličan rukomet sa dosta neizvjesnosti. Prvu osjetniju prednost Koreja je imala u 23. minuti, Seongok Oh je zabila za +4. Norvežanke nisu odustajale, ali su do odmora ipak imale gol zaostatka 14:15. Početak drugog dijela pripada Norvežankama koje u 44. minuti preokretom dolaze na 22:18. od trenutka Norveška je stalno vodila sve do posljednih trenutaka. I onda je uslijedila nevjerovatna završnica.

Norveška je u posljednju minutu ušla sa dva gole prednosti, Soonyoung Huh i Pilhee Moon postižu po gol. Sudije puštaju brzi centar i Gro Hammerseng sa zvukom sirene postiže gol sa daset metera. Nastala je konfuzija, sudije su sa delegatom pregledavale snimku i na kraju su priznale gol koji je Norvešku uveo u finale.

Hammersberg i Kari Mette Johansen bile su najefikasnije u Norveškoj sa šest golova, Katrine Lunden Haraldsen je imala čak 21 odbranu.U reprezentaciji Južne Koreje najbolji strijelac bila Pilhee Moon sa 9 golova.

Drugo polufinale je ponudilo znatno manje neizvjesnoti, Ruskinje su povele 7:3, 12:6 i za Mađarsku više nije povratka. Uspjele su Mađarice doći do -2, minutu i osam sekundi prije kraja, ali to je bilo sve. Irina Poltoratskaya je zabila gol za pobjedu Ruskinja.

Najefikasnije u pobjedničkim redovima bile su Irina Bliznova sa sedam golova i njezina imenjakinja Poltoratskaya sa šest. Mađarsku su predvodile Timea Toth pet golova i Monika Kovacsicz četiri.