Nova fudbalska noć za pamćenje
Aston Villa savladala Ajax sa 2:1

Prvo kolo Lige UEFA

U 16 utakmica prvog kola Lige UEFA večeras su postignuta 42 gola, od čega najviše u Zagrebu pet, a jedini meč bez pogodaka odigran je u norveškom Rosenborgu. Pogledajte kratke izvještaje svih mečeva i većinu golova!

GRUPA „A“

Schalke - PSG 3:1
Schalke je u prvoj današnjoj utakmici grupe «A» trijumfovao nad PSG-om sa 3:1. Nijemci su poveli autogolom Mabiala u 12. minutu. Na 2:0 povisio je Kuranyia u 39, a treći gol za domaće «zabio je Altintop u 68. minutu. Poraz Parižana ublažio je Chantome u sudijskom vremenu susreta za konačnih 3:1.

Twente - Racing Santander 1:0

Holandski Twente je zabilježio minimalnu pobjedu nad Racinom iz Santandera. Ključni trenutak utakmice desio se već u šestom minutu, kada je jedini pogodak u susretu postigao Denneboom, što je presudilo porazu Španaca.

GRUPA „B“

Galatasaray - Olympiacos 1:0
U utakmici ljutih rivala turskih i grčkih timova sijevalo je na sve strane. Galati je donio pobjedu Australac Harry Kewell golom u 25. minutu. Kuriozitet susreta je da je podijeljeno šest žutih kartona. Javne opomene dobili su Lincoln, Asik i Akman iz Galatasaraya, te Patsatsoglu, Antzas i Galletti iz Olympiacosa.

Hertha - Benfica 1:1
Portugalci su osvojili dob ili bolje rečeno izgubili dva u glavnom gradu Njemačke. Vodila je Benfica golom Di Marie od 50. minuta susreta. Međutim, Herti je remi donio Marko Pantelić u 73. minutu utakmice.

GRUPA „C“

Sevilla - Stuttgart 2:0
Andalužani vjerovatno nisu mogli ni sanjati da će sa dva gola u vremenskom razmaku manjem od 60 sekundi doći do pobjede u možda i najjačem paru večerašnjih utrakmica prvog kola Lige UEFA. Sevillu je u 15. minutu u prednost nad Stuttgartom doveo Romaric. Ispostavilo se konačnih 2:0 djelo je Renata u 16.

Partizan - Sampdoria 1:2
Pred 25.000 gledalaca koji su ih tokom cijele utakmice frenetično bodrili beogradski «crno – bijeli» izgubili su od Sampdorie. Italijani su poveli pogotkom Bonazolia u 20 minutu. Do kraja poluvremena Partizan je bio bolji i zasluženo poravnao rezultat preko bivšeg napadača našeg Zrinjskog iz Mostara, Lamine Diarre u 34. No, popularna 'Doria slavila je poslije greške odbrane domaćih, a poentirao je Dessena u 55. minutu meča za super važne bodove.

GRUPA „D“

Udinese - Tottenham 2:0

Englezi su pali u Udinama. Di Natale je iz penala doveo Italijane u vodstvo u 26. minutu susreta. Ključni momenti susreta desili su se u 56. i 57. minutu. Jamie O'Hara napravio je kardinalnu grešku, nakon što je dobio jedan žuti, zaradio je i drugu javnu opomenu, te crveni i put u svlačionicu. Udinese je iskoristio čovjeka više na terenu i preko rezerviste Pepea u 86. minutu potvrdio pobjedu – 2:0.

Dinamo (Zagreb) - NEC 3:2

Dinamo našeg nekadašnjeg reprezentativca Mirka Hrgovića večeras je napravio čudo na «Maksimiru». U odličnoj utakmici prvog kola Lige UEFA zagrebački tim je u grupi «D» savladao holandski NEC sa 3:2.
Vodili su «modri» sa 1:0 golom Mandžukića iz četvrtog minuta, ali je u 23. minutu Carlos postigao autogol i na semoaforu je pisalo 1:1. Novi šok za BBB uslijedio 12 minuta prije kraja meča, kada je Janssen doveo Holađane u vodstvo od 2:1.
Ipak Dinamo je u zadnjih devet minuta zadivio Evropu. Ubacili su u «petu brzinu», te pogodcima Balabana u 81 izjednačili. Pet minuta kasnije Vrdoljak je zabio za konačnih 3:2 za erupciju oduševljenja navijača i veliki trijumf Dinama.
Hrgović je u igru ušao u 66. minutu kada je zamijenio Sammira. Zanimljivo, nije igrao na lijevom boku svojoj standardnoj poziciji u timu, nego u veznom redu, gdje je solidno obavio posao...

GRUPA „E“

Heerenveen - Milan 1:3
Milan se prošetao u meču sa Heerenveenom. Poslije autogola Jang-A-Pina poveli su 19. minutu. Gatusso je četiri minuta kasnije zabio za 2:0, a Inzaghi u 69. minutu potvrdio pobjedu «rosonera». Ronaldinho ga je u 77. minutu zamijenio, a sve što su domaći uradili protiv snažnijeg protivnika je gol Pranjića iz penala u 85. minutu za utješnih 1:3.

Braga - Portsmouth 3:0
Senzacija večeri je debakl engleskog Portsmouth u Portugalu. Braga ih je demolirala sa 3:0, golovima Aguira u 6, Rateria u 47 i Alana u 88. minutu.

GRUPA „F“

Žilina - Hamburg 1:2
Golove za goste iz Njemačke dali su hrvatski reprezentativci Petrić u 16. i Olić u 45. minutu. U nastavku poraz slovačkog viceprvaka ublažio je Rilke u 68. minutu. Dva minuta ranije zamijenio je Karoglana, nekadašnjeg mladog reprezentativca naše zemlje. Vladavić je odigrao cijelu utakmicu.

Aston Villa - Ajax 2:1
Aston Villa je u vodstvo došla u 8. minutu preko Laursena. Vermaelen je izjendačio u 22. minutu, a u posljednjoj minuti prvog dijela igre Barry je Engleze doveo u novu prednost, dovoljnu na kraju meča sa tri boda.

GRUPA „G“

Kopenhagen - St. Etienne 1:3
Sent Etienne je osvojio zlata vrijedne bodove u glavnom gradu Danske. Poveli su protiv Skandinavaca u drugom minutu, ekspresno preko Gomisa. Za 2:0 Perrini je bio zaslužan, a smanjio je Satain u 59. minutu iz penala. Ali, na žalost Skandinavaca pet minuta kasnije sve nade da će doći, barem, do boda raspršio je Payet u 65. minutu.

Rosenborg - Club Brugge 0:0
Jedina utakmica koja je večeras završena bez golova, čime su u svakom slučaju zadovoljniji Belgijanci. Norvežani su tako napravili korak nazad ka plasman u narednu fazu Kupa UEFA, te bi još ove zime mogli završiti evropski put.

GRUPA „H“

CSKA Moskva - Deportivo 3:0
CSKA našeg Elvira Rahmića demolirao je Deportivo iz La Corune sa 3:0, a bh. reprezentativac u igru je ušao od 73. minuta i solidno odradio posao u ukazanoj minutaži. U prvoj ovosezonskoj utakmici Lige UEFA, ruski tim slavio je golovima Dzagoeva u 9. i 12, te Vagner Love u 61. minutu.

Nancy – Feyenoord 3:0
Francuzi su održali lekciju Holanđanima. Bili su uvjerljivi i cijelim tokom meča bolji tim, a veliki Feyenoord na koljena je bačen u drugom poluvremenu. Redom su punili mrežu gostiju Zerka u 47, Feret u 54 i Helder u 84. minutu.