Orlovi osjetili njemačku upornost

Remi u derbiju dana

A. Beganović

Rukometne reprezentacije Srbije i Njemačke (21:21) podijelile su bodove u posljednjem susretu današnjeg programa na Evropskom prvenstu.

U utakmici koja je prije svega bila borbena, a manje kvalitena, nije bilo pobjednika, iako je Srbija tokom svih 60 minuta imala rezultatsku prednost. Međutim, uoprna Njemačka nije se predavala, pa je na kraju i zasluženo osvojila jedan bod.

Izabranici Veselina Vukovića nošeni frenetičnom podrškom s tribina sjajno su otvorili utakmicu i poveli su sa 4:0. Njemački rukometaši prvi gol postižu u 7. minuti, ali u periodu od 10. do 25. minute igraju bolje i hvataju priključak. Međutim, u samoj završnici domaći ponovo ubacuju u brzinu više, pa na odmor odlaze sa ubjedljivih 12:7.

Početak drugog dijela pripada Srbiji, koja je u jednom momentu imala i prednost od sedam golova (15:8) i tada se činilo da je pitanje pobjednika odlučeno.

No, tako nisu mislili njemački rukometaši, koji su stisli u odbrani i polako su se približavali domaćinu. Sjajna igra u odbrani, fenomenalni Silvio Heinevetter na golu (16 odbrana) omogučili su Njemačkoj ulazak u dramatičnu završnicu u kojoj su se bolje snašli od Srbije.

Imali su domaći prednost od 21:20 i napad za pobjedu, ali isti nisu iskoristili, pa su gosti imali 20 sekundi za izjednačenje. Momir Ilić pravi faul za isključenje osam sekundi prije kraja, selektor Njemačke umjesto golmana uvodi sedmog igrača Christophersena, koji u posljednjoj sekundi pogađa za konačnih 21:21.

Kod Srbije najefikasniji su bili Momir Ilić sa 6 golova, te Ivan Nikčević sa 4 gola, dok je desni vanjski Marko Vujin podbacio. Pet puta je šutiao prema golu, a niti jedna lopta nije završila iza leđa njemačkog golmana.

Kod Njemačke najefikasniji su bili Uwe Gensheimer sa 5, te Holger Glandorf i Patrick Groetzki sa po 4 gola.