Paragvaj ošamario Brazil
Pargvaj sigurno prema Južnoj Africi

M. Maksimović

Dvoboji petog kola južnoameričke zone kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2010. godine su ponudili dosta iznenađenja. Najveći favoriti Brazil i Argentina se nisu proslavili.

Brazil je tako doživio svoj prvi poraz u kvalifikacijama i to za njih na tradicionalno neugodnom terenu u Asunciónu. Carioce nisu u gostima pobjedile Paragvaj u posljednje 23 godine, u posljednjih osam mečeva Brazil je poražen. Sinoć su novu pobjedu Paragvaja kreirali Roque Santa Cruz u 26. minuti i
Salvador Cabañas nakon četiri minute igre u nastavku.

Brazilu ovaj put nije ni pomoglo to što je Paragvaj od 46. minute igrao sa igračem manje jer je Dario Verón zardio crveni karton. Nakon ove pobjede Paragvaj je prvi na tabeli sa 13 bodova, dok je Brazil četvrti sa pet bodova manje.

Svoje navijače razočarala je i Argentina koja je odigrala tek 1:1 na svom stadionu
Monumental u Buenos Airesu. Na kraju gaučosi mogu biti zadovoljni jer su isčupali bod u četvrtoj minuti sudijske nadoknade. Ekvador je poveo 1:0 golom Patricia Urrutia u 68. minuti, a bod Argentini je donio Rodrigo Palacio u 94. minuti. Argentina je druga na tabeli sa 10 bodova, a Ekvador osmi sa četiri.

Tri boda u gostima je osvojila i reprezentacija Čilea i to u La Pazu protiv Bolivije. Junak utakmice je bio dvostruki strijelac Gary Medel koji je pogodio u 28. i 75. minuti.

U utakmicama koje su igrane u subotu Peru i Kolumbija su remizirali 1:1, a istim rezultatom je završila utakmica između Urugvaja i Venezuele

Paragvaj - Brazil 2:0
Bolivija - Čile 0:2
Argentina - Ekvador 1:1
Peru - Kolumbija 1:1
Urugvaj Venezuela 1:1