Poraz Intera, remi Chelsea
Gerrard je odveo Liverpoool u osminu finala

Liverpool i Atletico idu dalje

M. Maksimović

U srijedu je odigrano preostalih osam utakmica 5. kola grupne faze takmičenja u Ligi prvaka. Svakako da najveće iznenađenje prestavlja poraz Intera u Milanu od Panathinaikosa 0:1.

Chelsea je u gostima kod Bordeauxa osvojio jedan bod pa još uvijek nije osigurao osminu finala ovog takmičenja. Najmanje neizvjesnosti je bilo u grupi C, gdje su Barcelona i Sporting već ranije obezbjedili plasman dalje. To se vidjelo i po rezultatu utakmice u Lisabonu, gdje su Katalonci slavili 5:2, dok je Shakhtar nastup u Kupu UEFA osigurao deklasiravši Basel 5:0.

Grupa A:
Bordeaux - Chelsea 1:1
Cluj - Roma 1:3

U grupi A je sve otvoreno nakon večerašnjih utakmica. Chelsea će osminu finala morati ovjeriti protiv Cluja, dok će Roma i Bordeaux u međusobnom duelu dati drugog putnika u nastavak takmičenja. Roma je u prednosti, za osminu finala će biti dovoljan i bod.

Na stadionu Chaban-Delmas,Chelsea je od pobjede bio udaljen sedam minuta, ali Scolarijeva družina nije izdržala. Bordeaux je igrao dobro u prvom poluvremenu, Fernando, Chalmé i Gourcuff su opasno prijetili Čechu koji je u tri navrata krajnjim naporom spasio Chelsea.

Iako je Bordeaux dobro igrao, Chelsea je prvi poveo. Nicolas Anelka je zabio ''svojima'' nakon solo prodora. Osam minuta kasnije se ponovo zatresla mreža Valverdea ali je gol Joe Colea poništen zbog opsajda. Bordeaux je ostao u igri jer je Alou Diarra glavom zabio nakon kornera u 83. minuti. Tri minute kasnije Chelsea je ostao sa deset igrača jer je drugi žuti, odnosno crveni karton zaradio Lampard nakon prekršaja nad Fernandom.

Roma je ekipi Cluja uzvratila za poraz na startu takmičenja. Već u 8. minuti jednostavnu akciju i bespotrebni izlazak sa gola golmana Stăncioiu kaznio je Matteo Brighi na dodavanje Tottia. Totti je ponovo na sceni u 23. minuti kada efektno pogađa iz slobodnog udarca. Domaćini su se malo probudili, pa su do odlaska u svlačionice preko Yssoufa Konéa smanjili na 1:2. Na početku drugog dijela Cluj je krenuo na sve ili ništa i na kraju je ostalo ovo drugo, jer Brighi svojim drugom golom u 63. minuti postavio konačan rezultat.

Grupa B:
Anorthosis - Werder 2:2
Inter - Panathinaikos 0:1

U grupi B je najveća gužva koja je stigla kao prozvod iznenađenja u Milanu gdje je Panathinaikos pobjedio Inter odnosno remija na Kipru, gdje su Anorthosis i Werder remizirali 2:2.

Inter je pobjedom protiv Panathinaikos mogao osigurati prolazak dalje, ali se to na žalost njegovih navijača nije dogodilo. Imali su domaćini većim dijelom utakmice više od igre (prečka Adriana), ali su gosti strpljivo čekali svoju priliku. I dočekali su je u 69. minuti.Nakon kornera glavom je šutirao Goumas, a dobijenu loptu od golmana Cezara u mrežu je sproveo José Sarriegi. Do kraja su Ibrahimović i društvo pokušali doći do izjednačenja ali nije išlo.

Igrači Anorthosisa i Werdera su se gledaocima za loše prvo poluvrijeme odužili sjajnim izdanjem u drugih 45. minuta. Domaćini su bili na korak do velike pobjede. Prvo je Nikolaou u 62. minuti zabio za 1:0, a na 2:0 je povećao Savio šest minuta poslije. Werder se počeo vračati u 72. minuti, kada Nikolaou ruši Hunta u kazenom prostoru a Diego pogađa sa bijele tačke. Gosti su slamku spasa uhvatili u 87. minuti kada Hugo Alemida pogađa za 2:2.

Grupa C:
Sporting - Barcelona 2:5
Shakhtar - Basel 5:0

U grupi C je definitivno sve jasno prije posljednjeg kola. Baarcelona i Sporting idu u nokaut fazu Lige prvaka, dok će Shakhtar igrati na proljeće Kup UEFA.

Na stadionu Jose Alvelade u Lisabonu gledaoci su mogli uživati. U utakmici u kojoj su i jedni
i drugi osigurali osminu finala, ukupno su vidjeli sedam golova. Sve je krenulo je od Xavia
Hernandeza koji je već u 8. minuti pogodio prečku iz slobodnog udarca. Barcelona je nakon toga vrlo brzo povela. Igrala se 14.minuta nakon dodavanja Messia Henry je bio strijelac. Tri minute
kasnije već je bilo 0:2. Nakon što je lopta pogodila u ruku Polgu, Messi je brzo izveo slobodan udarac, a Pique je bio strijelac. Uzaludni su bili protesti igrača Sportinga

Na nastavak golijade gledaoci su morali čekati do 49. minute kada Messi efektno pogađa iz slobodnog udarca. Sporting se na kratko budi u 65. minuti kada jednako efektno kao i Messi, pogađa na drugoj strani Veldoso. Samo minut kasnije, grešku odbrane Barcelone kažnjava Liedson. I kada su se domaći navijači ponadali da Sporting može do izjednačenja, gol je stigao ali na suprotnoj strani. Da stvar bude gora autogol je postigao Caneira i to u 67. minuti. U 73. minuti golman Sportinga Rui Patricio ruši Krkića. Trefoloni ga ga isključuje a Krkić pogađa sa bijele tačke za konačnih 2:5

Shakhtar je u Donetsku uništio Basel, pa će na proljeće igrati u Kupu UEFA. Junak utakmice je bio
Jadson koji je postigao hat-trik. Na vodstvo domaćih se čekalo do 39. minute kada Jadson pogađa na asistenciju Olexiya Gaia. Nakon samo pet minuta igre u nastavku sve je bilo jasno, Willian je nakon solo prodora zabio za 2:0. U nastavu utakmice potop Basela. Jadson je zabio još dva puta, u razmaku od šest minuta (65. i 72.minut), a konačnih 5:0 postavio je Seleznyov u 75. minuti.

Grupa D:
Atletico Madrid - PSV 2:1
Liverpool - Marseille 1:0

Ono što smo i očekivali, dogodilo se u grupi D.Liverpool i Atletico Madrid su pobjedama protiv Marseillea odnosno PSV osigurali prolazak dalje.

Atletico je pred praznim tribinama svog Vicente Calderon stadiona pobjedio PSV 2:1. Veliki dio posla
igrači Atletica su obavili u prvom poluvremenu. U 14. minuti je zabio Simao, a 14 minuta kasnije smušenost odbrane PSV je kaznio Maxi Rodriguez. Sve što su gosti napravili u nastavku utakmice, bio je gol Koevermansa u 47. minuti.

Liverpool nije briljirao protiv Marseillea, ali je pobjedio. Trenutak odluke se dogodio u 23. minuti kada je nakon ubacivanja Xabia Alonsa sa desne strane, Steven Gerrard glavom zabio za pobjedu Reedsa. Imali su gosti nekoliko dobrih prilika, prije svega Hatem Ben Arfa, ali do boda nisu došli.