Poraz košarkašica u zadnjim sekundama

Prvo kolo kvalifikacija za Evropsko prvenstvo

Izabranice Zorana Mikeša nisu imale snage kapitalizirati dobru igru u većem dijelu susreta i dopustile su da im važna pobjeda protiv Finske na startu kvalifikacija za EP isklizne iz ruku u zadnjem napadu.

Nakon jako loše prve četvrtine naše košarkašice konsolidovale su redove, a iz zimskog sna pobudila se do tada indisponirana Azra Bećirović, pa su reprezentativke BiH uspjele istopiti veliku prednost Finkinja, a do velikog odmora i preći u vodstvo (24:25).

I treću četvrtinu košrakašice BiH igraju čvrsto, agresivno i kvalitetno u odbrani, ali bez pravog rješenja u napadu. Ipak sve do posljednjeg minuta imali smo prednost od dva do pet poena razlike i činilo se da će kvalifikacije početi sa osmjehom na licima ljubitelja košarke u našoj zemlji.

Finska – BiH 46:45
(17:8, 8:18, 7:9, 14:10)
ESPOO, Finska

FINSKA: Piipari 6, Moua 8, Puustinen, Helenius 2, Valikoski, Laaksonen 11, Koprivaara 10, Lehtonen, T. Sten 9, Harkko, M, Sten.
BIH: Deura 8, Bešić 1, Kovačević 8, Žepić, Čado 2, Bečirović 13, Savić 4, Pilav, Stupar, Kovač, Bejtić, Svitlica 9. Trener: Zoran Mikeš
Minut i po prije kraja Svitlica pogađa jedno bacanje, a promašuje drugo, Finkinje odgovaraju preko Laaksonenove za -1 (44:45), da bi u slijedećem napadu Biljana Savić promašila šut sa poludistance i dala priliku Finkinjama da u samom finišu susreta preokrenu rezultat u svoju korist. U ovakvim slučajevima, greške rijetko prolaze nekažnjeno, a tako je bilo i večeras. Piipari pogađa dvojku, a uz sirenu, Bečirovićeva promašuje šut za tri poena, što je bio znak za veliko slavlje domaćih.