Poraz od Velike Britanije

Košarkaši BiH imali inicijativu i šut za pobjedu

Da put ka Evropskom košarkaškom prvenstvu neće biti nimalo lagan, jasnije je od danas kada su naši najbolji košarkaši u okviru Efes kupa poraženi od strane Velike Britanije, ekipe sa kojom ćemo se suočiti i u kvalifikacijama za Eurobasket.

Trideset seundi prije kraja susreta, Britanci su koševima Joventutovog Mensah-Bonsua došli na tri poena prednosti (98:95), ali Nihad Đedović imao je dovoljno koncetracije i pogađa trojku za izjednačenje. U narednom napadu naša nacionalna ekipa ide na brzi faul, pa je par skundi kasnije Sullivan stao na liniju slobodnih bacanja i bio siguran za 100:98 što je bio i konačni rezultat, jer je u poslijednjem napadu JR Bremer promašio trojku za pobjedu.

0.290.Inače, naši košarkaši su u prvom poluvremenu nadigrali Britance, već nakon 5 minuta igre imali 10 poena prednosti (8:18), a prvu četvrtinu okončali sa 17:28. Do kraja prvog poluvremena Britanci su uhvatili priključak, te stigli i na samo tri poena razlike, a sirena je odsvirala pauzu kod 42:47.
U drugom poluvremenu naši košarkaši ponovo kreću snažno i činilo se da će pitanje pobjednika biti riješeno bez većih uzbuđenja. Za nepune četiri minute igre BiH ponovo odlazi na dvocifrenu prednost, a onda dolazi do pada koncentracije i Britanci polako koriste prilike koje su im se otvorile. Do kraja treće četvrtine koševima Sullivana došli su na -6, a odmah u nastavku pogađaju šuteve i 9 minuta prije kraja dolaze do prvog izjednačenja na susretu (72:72). Do kraja, ekipe su se smjenjivale u vodstvu, igralo se koš za koš, a na kraju, više sreće imali su Britanci i u zadnjim sekundama slavili.

Velika Britanija - BiH 100:98
17:28, 25:19, 24:25, 34:26
KONYA (Turska) - Selçuklu Belediyesi Spor Salon. Sudije: Fernando Rocha, Erşan Kartal, Önder Yılmaz

BiH: Gordić 5, Opačak 20, Milošević 4, Ikonić 2, Nešović, Bremer 4, Jazvin 17, Kikanović, Teletović 5, Bavčić 2, Đedović 17, Bajramović 22. Selektor: Mensur Bajramović.
Velika Britanija: Mensah-Bonsu 20, Sullivan 13, Larkai, Freeland 8, Reinking 21, Leven 19, Boyd 6, Hart 12, Beateng 1
Bolji od ostalih u plavom dresu bili su Kenan Bajramović sa 22 poena, Opačak sa 20, te Jazvin i Đedović koji su ubacili po 17. Ponovo je izostao napadački učinak JR Bremera koji je ubacio samo 4 poena, ali uz 9 asistencija, a još uvijek se čeka da prave partije pruži i Mirza Teletović.

Treba napomenuti i to da je Velika Britanija nastupala bez Luol Denga, iako još uvijek nisu odustali od mogućnosti da igrač Chicago Bullsa ipak nastupi za svoju selekciju u kvalifikacijama.

Svoj posljednji susret na Efes World Cupu selekcija BiH igra sutra, protiv domaćina Turske u 17 sati.