Potcijenjeni Hibernians zabio dva, ali primio pet golova!

Bordo tim tek u nastavku stekao visoku prednost

Edmir Škorić, foto: A. Balić

Nogometaši Sarajeva, očekivano, savladali su Hibernians s Malte u prvom susretu prvog pretkola Evropske lige. No, pomalo potcijenjeni protivnik uspio je dvaput zatresti mrežu Adija Adilovića, ali i primiti pet.

Sarajevo je imalo početak iz snova. Said Husejinović je prošao lijevom stranom, poslao lopt uu peterac gostiju, a Asmir Suljić na drugoj stativi, potpuno slobodan, s pola metra zakucao loptu iza leđa Marija Muscata.

Denis Čomor na povratnu loptu Suljića ne uspijeva zatresti mrežu Maltežana. Brzo su uzvratili gosti s Malte, ali je Edward Herrera, iskosa s lijeve strane, pucao iznad gola Adija Adilovića. Nemanja Zlaktović u sedmoj minuti ne šutira najbolje.

Hiberniansovi nogometaši došli su se nadigravati, pa su često boravili pred kaznenim prostorom Adilovića. U 11. minuti Bjorn Kristensen je s 20-ak metara šutirao, Adilović je siguran. U 14. minuti Ivan Sesar prebacuje živi zid iz slobodnjaka, ali Muscat je na mjestu. Suljić minut u kasnije sa 17 metara, malo iskosa s desne strane, šutira iznad gola.

U 20. minuti Maltežani, pomalo neočekivano, stižu do poravnanja. Jackson Lima je centrirao u trku s desne strane, Jean Paul Farrugia s ivice peterca glavom loptu šalje iza leđa Adilovića. Olimpijski stadion Koševo se utišao... Odmah u sljedećem napadu Sesar s 19 metara tuče malo preko gola. Isti je igrač nekoliko minuta kasnije tukao s 24-25 metara, no i ovoga puta iznad gola odlazi lopta.

A onda potpuna tišina u 33. minuti. Lima je najprije sam pokušao glavom, izborio korner, kojeg je asm izveo s lijeve strane, a Rodolfo Soares proslijedio loptu u mrežu domaćeg kluba za vodstvo Maltežana,. koje niko nije očekivao.

U sudačkoj nadoknadi Sarajevo dolazi do poravnanja. Sesar je izveo korner, natrčao kapiten Sedin Torlak i nogom loptu zakucao u mrežu Muscata. Zvižducima su navijači ispratili nogometaše Sarajeva, a na početku drugog dijela Dragan Jović je u igru poslao Žarka Karamatića.

Sve se promijenilo u 52. minuti. Husejinović je po sredidni ušao u kazneni prostor gostiju, Rodolfo Soares ga je kao posljednji igrač srušio, makedonski sudac Goran Spirkoski pokazao mu put u svlačionicu (crveni karton), a bordo momčadi se ukazala prilika da povede po drugi put na utakmici. Rezervista Karamatić je bio siguran realizator.

Očekivano su uslijedili napadi domaćih igrača, koji su po svaku cijenu željeli zabiti barem još jedan pogodak za mirniji uzvrat. U 65. minuti Zlatković odlično šutira s 30-ak metara, zatresla se mreža, ali s vanjske strane. Sesar potom prebacuje gol. Karamatić u 72. minuti pogađa Karamatić.

Debi u dresu Sarajeva imao je iskusni napadač Emir Hadžić, koji je u 68. minuti ušao umjesto Čomora. Isti je igrač zabio četvrti gol Sarajeva u 79. minuti. Glavom je loptu poslao u mrežu nakon ubačaja Karamatića s desne strane. Prethodno je Torlak pokušao iz slobodnjaka u 77.  minuti, ali s 30-ak metara je loše pucao.

Izgubljeno su u zadnjih 20-ak minuta izgledali gosti. Samo je bilo pitanje vremena kada će i peti put njihov golman morati vaditi loptu iz mreže.Dogodilo se to u 90. minuti. Sesar je izveo korner, Hadžić je bio u skoku, ali loptu na kraju u mrežu poslao Ivan Tatomirović.

Nakon 45 minuta igre zabrinuto su djelovali navijači Sarajeva, ali u nastavku je njihov tim, doduše s igračem više, očitao lekciju Maltežanima i, kako sada stvari stoje, trasirao put u 2. pretkolo Evropske lige, gdje ih očekuje Levski iz Sofije. No, prvo poluvrijeme je bio jasan pokazatelj da danasa nema lakih protivnika. Bez obzira dolaze li oni s Malte.

FK Sarajevo - FC Hibernians 5:2 (Suljić 2, Torlak 45+, Karamtić 53 - penal, Hadžić 79, Tatomirović 90/ Farrugia 20, Rodolfo 33)

Stadion: Asim Ferhatović - Hase. Sudac: Goran Spirkoski (Makedonija)
Žuti kartoni: Herrera, Diaz, Lima (HIB), Čomor, Sesar, Tatomirović (SAR). Crveni: Rodolfo Soares 52 (HIB).

SARAJEVO:  Adilović, Torlak, Tatomirović, Gujić, Tadejević (od 46. Karamatić), Čomor (od 68. Hadžić), Sesar, Husejinović, Zlatković, Haskić, Suljić.

HIBERNIANS: Muscat, Pulis, Vandelannoite, Camilleri, Rodolfo Soares, Kristensen, Jackson Lima, Herrera, Marcelo Dias (od 77. Pisani), Choen (od 85. Carauna), Farrugia.

Zaprati FK Sarajevo, dodaj ga u MOJE TEME i ne propusti nijednu bitnu informaciju iz svog kluba. Klikni: