Rusi, ipak, prejaki
Adnan Harmandić postigao je pet golova za BiH

Kvalifikacije za rukometno EP 2010.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u prvom kvalifikacionom susretu za Evropsko prvenstvo 2010. u Austriji Čehovu kod Rusije rezultatom 37:25.

Ipak se pokazalo ono što su mnogi predviđali: Rusija je, jednostavno, bila prejaka. Bh. rukometaši nisu imali odgovor za ruske gorostase u odbrani, dok su izabranici selektora Halida Demirovića u napadu pokazali isuviše nepreciznosti.

BiH je vodila samo jednom tokom 60 minuta susreta u Čehovu i to sa 1:0 kada je bh. tim u prednost doveo Stojanović iz sedmerca. Rusija potom pravi sjajnu seriju od od 7:0, a bh. rukometaši u tom periodu igre jednostavno nisu znali kako probiti rusku odbranu, koju su domaćini igrali poprilično daleko od linije za sedam metara.

Međutim, ulaskom Harmandića i Toromanovića, igra bh. tima je živnula, te su izabranici Halida Demirovića uspjeli smanjiti zaostatak na 9:4 u 16. te 11:6 u 19. minutu. BiH je do isteka prvog poluvremena ipak uspjela uspostaviti ravnotežu na parketu i brzim akcijama smanjila zaostatak na samo četiri gola, te se na odmor otišlo pri rezultatu 17:13 za Rusiju.

I kada se činilo da bi bh. rukometaši mogli napraviti preokret, uslijedio je novi pad u igri, te Rusija pravi seriju od 8:3 u prvih deset minuta nastavka. Domaći su potpuno zatvorili naše krilne igrače, koji se gotovo nisu ni prmijetili na parketu, a Tahirović i Grahovac su zajedno tokom 60 minuta uspjeli sakupiti samo devet odbrana, naspram 24 koliko su ruski golmani puta zaustavili naše napadače.

Rusija - BiH 37:25 (17:13)
Dvorana u Čehovu. Gledalaca: 900. Sudije: Andrei Gousko i Siarhei Repkin (Bjelorusija). Sedmerci: Rusija 5(5), BiH 7 (4). Isključenja: Rusija 12, BiH 8 minuta.
RUSIJA: Grams 19 odbrana, Titov 5 odbrana, Filippov, Dibirov 5, Revin, Kovalev 5, Kaynarov 1, Chernoivanov 6, Ivanov 1, Igropulo 8, Predybailov 1, Rastvortsev 3, Kamanin 7, Aslanyan.
BiH: Tahirović 5 odbrana, Grahovac 3 odbrane, Doborac 1, Martinović 3, Veselinov, Obradović 2, Harmandić 5, Hajdarević, Mustafić 2, Divković 2, Stojanović 5, Toromanović 4, Buljugija, Prce 1.
Kako se bližio kraj susreta, tako je prednost Rusije rasla do konačnih plus 12 (37:25). Rusi su, objektivno, danas bili mnogo bolja momčad na parketu. Brojne greške bh. rukometaša u napadu brzim kotrama je kažnjavao Timur Diborov (pet golova), a naši igrači u odbrani su muku mučili sa gorostasom Alexanderom Chernoivanovim (šest golova). Najefikasniji u redovima Rusije bio je sjajni Konstantin Igropulo sa osam golova.

U bh. timu najviše se pokazali Adnan Harmandić i Vukašin Stojanović koji su postigli po pet golova, Muhamed Toromanović postigao je jedan manje, dok se Darko Martinović tri puta upisao u listu strijelaca.

Naredni meč bh. nacionalni tim igra u subotu, 1. novembra, kada u Sarajevu dočekuje selekciju Farskih Ostrva. Ovaj će se meč, zbog kazne EHF-a, igrati pred praznim tribinama.