Rusi ugasili nadu za EP

Kvalifikacije za rukometno EP 2010.

Rukometna selekcija Bosne i Hercegovine poražena je u Zenici od Rusije rezultatom 23:29. Bh. tim jednostavno nije imao odgovor na sjajnog golmana gostiju Gramsa.

Prvih 30 minuta igre proteklo je u znaku golmana reprezentacije Rusije Olega Gramsa, koji je čudesnim intervencijama zaustavljao šuteve izabranika selektora Halida Demirovića na svoj gol.

Bh. rukometaši su prilično nervozno odigrali prvo poluvrijeme, ali na svu sreću ni ruski rukometaši u tom periodu igre nisu bili pretjerano raspoloženi, ukoliko izuzmemo golmana Gramsa i sjajnog Timura Dibirova, za kojeg bh. rukometaši u odbrani jednostavno nisu imali lijeka.

Selektor bh. reprezentacije Halid Demirović mnogo je rotirao na bekovskim pozicijama, pokušavajući pronaći formulu, ali to nije previše pomoglo, pa su gosti iz Rusije na odmor otišli sa golom prednosti (13:14), nakon što su vodili cijelim tokom prvog dijela igre.

Početak drugog poluvremena pripao je sjajnom mladom Deniju Veliću, kojem se može pripisati epitet otkrovljenja ovih kvalifikacija. Međutim, nakon 15:15, Rusi prave seriju od 6:0 i u 39. minuti odlaze po prvi put na plus pet golova prednosti (21:15).

BiH se nakon te serije jednostavno više nije mogla vratiti u utakmicu. Dodatni hendikep selektoru Demiroviću predstavljala je povreda Adnana Harmandića, koji je u jednom duelu zaradio posjekotinu na licu, te se nakon 41. minute više nije ni vraćao na parket.

Objektivno kvalitetnija reprezentacija Rusije nije dopustila domaćim rukometašima da se vrate u susret, ponajviše zahvaljujući sjajnom Gramsu na golu ruske selekcije koji je skupio čak 24 odbrane.

S ovim porazom, rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je i teoretske šanse za plasman na Evropsko prvenstvo 2010. godine.