)
Scholes odveo Manchester United u finale
Trenutak nakon gola Scholesa

M. Maksimović

Manchester United je prvi finalista Lige prvaka. Nakon što je u revanš susretu golom Paula Scolesa savladao Barcelonu 1:0, po prvi puta u istoriji ćemo gledati dva kluba iz Engleske u finalu...

Jedan gol je odlučio duel velikih klubova, jedan gol je postignut u 180 minuta ovog dvoboja, Barcelona je ostala ove sezone bez trofeja. Manchester je zasluženo izborio finale, Barcelona je imala raspoloženog Messija, ali samo njega, očito to nije bilo dovoljno

Barcelona je dobro otvorila utakmicu, već u prvoj akciji Scholes je riskirao, na samoj ivici kaznenog prostora je morao srušiti Messija i pokazalo se da je napravio pravu stvar, jer od tog slobodnog udarca Barca nije napravila ništa. U sedmoj minuti Van der Saar je loše ispucao loptu, Eto'o je pokušao pronaći nekoga u petercu Manchestera ali to nije prošlo. U trenucima kada to niko nije očekivao stiže vodstvo Manchester Uniteda.

Igrala se 14 .minuta, Zambrotta je na dvadesetak metara od svog gola '' prodao'' loptu Scholesu koji je malo povukao loptu i onda '' vanjskim'' šutirao precizno pogodivši efektno desni ugao Valdesov gola. Oduševljenje na Old Traffordu.

Naravno nakon gola igrači Manchestera su dobili krila, ali su Katalonci uspjeli konsolidovati redove. Nani je u 17. minuti stvorio gužvu pred golom Valdesa koji je nesiguran, ali ostaje 1:0. U 21. minuti prvu pravu priliku ima Barcelona, Messi je prošao dva igrača, šutirao sa ivice kaznenog prostora ali je Van der Saar odlično intervenisao. Slijede dvije prilike pred golom Valdesa.

U 21.minuti Park je šutirao zamalo pored gola, a devet minuta kasnije Tevez je centirao, Valdes je krajnjim naporom interevnisao. U posljednjih deset minuta prvog dijela, Barca je imala više od igre, napokon se probudio i Deco, pa je u 34. minuti šutirao preko gola, nakon što je Iniesta obavio veliki dio posla, a četiri minute kasnije lopta prolazi pored gola Van der Saar.

U samom finišu prvog dijela Nani je zamalo neprecizan glavom nakon odličnog centrašuta Parka, a na drugoj strani, nakon slobodnog udarca, Milito je kratak na centrašut Xavia.

U nastavku utakmice prvu ozbiljniju situaciju imamo u 53. minuti, Ronaldu ubacuje odličnu loptu sa lijeve strane, u posljednjem trenutku Abidal interveniše ispred Nania. Messi je u 56. minuti dobro prošao do ruba šesnaesterca, ali je slabo šutirao.

Manchester United - Barcelona 1:0
MANCHESTER - Stadion Old Trafford, gledalaca : 75,061
Sudija: Herbert Fandel (Njemačka), Žuti kartoni: Ronaldo, Carrick (Manchester Utd), Zambrotta, Yaya Toure, Deco (Barcelona), Strijelci: 1:0 Scholes 14.min

Manchester United: Van der Saar, Evra (od 93. min Silvestre), Hargreaves, Ferdinand, Brown,Park, Carrick, Scholes (od 77. Fletcher), Ronaldo, Nani (od 77. min Giggs), Tevez.Trener Alex Ferguson
Barcelona: Valdes, Abidal, Milito, Puyol, Zambrotta, Iniesta (od 61. min Henry), YayaToure (od 88. min Gudjohnsen) , Deco, Xavi, Messi, Eto'o (72.min Bojan). Trener Frank Rijkaard
U 60. minuti Rijkaard umjesto Inieste na teren šalje Henrya. 12. minuta kasnije u igri je Bojan Krkić umjesto Eto'oa, Manchester kako se utakmica bliži završnici sve više razmišlja o svom golu.

U 78. minuti velika prilika za Barcelonu, nakon kornera sa pet-šest metara Henry šutira glavom pravo u Van der Saara. Isti igrač je još jednom pokušao ali rezultat se nije promijenio. Posljednju priliku za Manchester je imao Ronaldo koji šutira pored gola. Posljednjih 5-6 minuta igralo se uglavnom na polovini Manchestera, ali Barcelona svoju terensku incijativu nije uspjela pretvoriti u nešto konkretno. Na kraju je Manchester otišao u finale. 1968. i 1999. godine ''Crveni đavoli''su bili najbolja ekipa u Evropi. U Moskvi će treći put pokušati doći na krov.