Mizerni pokušaji zamajavanja javnosti: Federalci traže promjenu dnevnog reda, a znaju da nije moguća

Umjesto da jednostavno ne dođu na sjednicu

Mizerni pokušaji zamajavanja javnosti: Federalci traže promjenu dnevnog reda, a znaju da nije moguća · Saznajemo

Adnan Beganović

Iz Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine uputili su zahtjev Fudbalskom savezu BiH da se delegati Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo pozovu na sjednicu i verificiraju na početku kako bi mogli učestvovati u radu Vanredne skupštine FS BiH. Mizeran je to pokušaj zamajavanja javnosti jer svjesni su da Statut ne dozvoljava promjene dnevnog reda Vanredne skupštine, a verifikacija delegata iz FS KS na početku sjednice bi značila i promjenu dnevnog reda.

Vanredna skupština Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine je zakazana za subotu i na njoj će se između ostalog raspravljati o izmjenama i dopunama Statuta.

Izvršni odbor Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine je jednoglasno, što znači i glasovima petorice članova kantonalnih saveza (Irfana Durića, Midheta Sarajčića, Elmira Šećerbegovića, Muhidina Raščića i Murisa Jabandžića) usvojio dnevni red Vanredne skupštine.

Ništa čudno, rekli bismo, no ipak su iz Fudbalskog saveza BiH upravo sa Dnevnim redom onemogućili četvorici delegata iz Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo da učestvuju na sjednici te da raspravljaju i glasaju o svim tačkama pa tako i o izmjenama i dopunama Statuta.

SportSport je o tome pisao i svakako je zapravo najveća odgovornost za takvo usvajanje dnevnog reda na pomenutoj petorici članova IO iz kantonalnih Saveza koji će sasvim sigurno bh. javnosti morati objasniti zbog čega su pristali na takve “igranke”.

Ponovo su iz ko zna kojih razloga zanemareni interesi Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo iz kojeg dolaze dva najveća bh. kluba Sarajevo i Željezničar, pa samim tim i Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine, a prije svega kantonalnih saveza.

Oglasi

Na sjednici IO krovne kuće bh. fudbala očito o tome nisu razmišljali, no nezvanične informacije do kojih je došao SportSport govore da su iz Nogometnog saveza Federacije BiH i to nakon dopisa iz Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo odlučili reagovati.

Naime, Nogometni savez Federacije Bosne i Hercegovine uputio je zahtjev Fudbalskom savezu Bosne i Hercegovine da delegatima Skupštine iz Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo uputi pozive te da ih verificira na početku sjednice kako bi mogli ravnopravno učestvovati u raspravama ali i glasanju za sve tačke dnevnog reda.

Dnevni red nije moguće mijenjati, ako su im namjere iskrene mogu da se ne pojave na sjednici

Međutim, s obzirom da i u IO Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine sjede ljudi koji dobro poznaju materiju pa i ovu oko sazivanja Vanredne skupštine može se konstatovati da je zahtjev upućen “reda radi”.

Jer sasvim sigurno je  prvom čovjeku federalnog saveza Murisu Jabandžiću i njegovim saradnicima poznato da se shodno Statutu Fudbalskog saveza BiH Dnevni red Vanredne skupštine ne može mijenjati.

Oglasi

"Vanrednu Generalnu skupštinu može u bilo koje vrijeme sazvati Izvršni odbor. Izvršni odbor NS/FS BIH saziva vanrednu Generalnu skupštinu ako Izvršni odbor NS FBiH ili FS RS traži vanrednu Generalnu skupštinu u ime svog Saveza. Takav pismeni zahtjev mora sadržavati tačke dnevnog reda sa kratkim obrazloženjem zahtjeva.

Vanredna Generalna skupština se održava u roku od 30 dana od prijema pismenog zahtjeva. Ako se Vanredna Generalna skupština ne sazove, članovi koji su je tražili mogu sazvati Generalnu skupštinu u saradnji sa FIFA-om i UEFA-om.

Generalni sekretar pismeni poziv šalje najmanje deset (10) dana prije Vanredne Generalne skupštine. Poziv sadrži dnevni red kao i druge prateće dokumente.

Kad se Vanredna Generalna skupština sazove na inicijativu Izvršnog odbora, on mora sastaviti dnevni red. Kad se izvanredna Generalna skupština sazove na zahtjev nekog člana, dnevni red mora sadržavati tačku koju je predočio taj član. Izvršni odbor može dodavati i druge tačke.

Dnevni red Vanredne Generalne skupštine ne može se mijenjati tokom same Skupštine", navodi se u članu 26. Statuta Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine.

Dakle, zahtjev je upućen ali Fudbalski savez Bosne i Hercegovine ga ne može ispuniti. Vjerovatno će sutra, prije svega predstavnici “kantonalnih saveza (Bošnjaci) reći da su pokušali djelovati, ali koliko su njihove namjere iskrene saznat ćemo u subotu.

Potražite više informacija na temu WWin liga BiH:

Ukoliko im se ne udovolji zahtjevu, a neće jer Statut je po pitanju sazivanje Vanredne skupštine jasan, delegati iz Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine a prije svega iz kantonalnih saveza mogu jednostavno da se ne pojave na sjednici te da tako onemoguće rad Skupštine ali u isto vrijeme i pošalju poruku da su prošla vremena kada će biti samo profesionalni dizači ruku.

Na kraju dodajmo da predstavnici "županijskih saveza" (hrvati) za razliku od servilni predstavnika "kantonalnih saveza" imaju određenih primjedbi na prijedloge izmjena i dopuna Statuta te da su predložili svojevrne amandmane o čemu možete više čitati OVDJE.

Top Komentari

Ajax11
Naravno, jer prvi zadatak Vice je smanjiti bilo kakav utjecaj Sarajeva i Zelje u savezu! Zeli jednostavno da ih uništi i ponizi na bilo koji način !
2 0
Jugovina
A mozda su samo nesposobni?!
0 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Oglasi

Najnovije vijesti