
Egipat je zavijen u crno. Nakon velike tragedije koja se dogodila na stadionu u Port Saidu, proglašena je trodnevna žalost. Vojni tenkovi su ponovo na ulicama, gužva je pred bolnicama i mrtvačnicama.
74 osobe su poginule, veliki broj njih je povrijeđen. Navijači su na željezničkoj stanici gdje dočekuju preživjele iz pakla stadiona u Port Saidu. Slike koje su obišle svijet sa stadiona, iz svlačionice Al-Ahlyja su dovoljno potresne i bez obzira koliko god puta smo nakon tragedija na stadionima i oko stadiona željeli, tražili da se takvi događaji više nikad ne dogode, oni se ponove. Samo je pitanje koliki je vremenski period bio između posljednjeg i slijedećeg.
Nažalost, ono što se događalo u Egiptu prije i poslije rušenja Hosnija Mubaraka, jednostavno se dogodilo na jednoj fudbalskoj utakmici. Ono što se dogodilo na stadionu u Port Saidu na najokrutniji način pokazaju koliko može biti opasna ta veza između politike i sporta. Jer upravo je politika najveći krivac za ono što se dogodilo na stadionu. Egipat nakon odlaska sa vlasti Mubaraka skoro da i nema policiju koja je i u prošlim vremenima imala dosta posla sa huliganima na stadionima. Ovaj put je vojska preuzela ulogu policije jer policija nema pravo da ulazi u sukobe sa civilima.
Tu leži odgovor na pitanje zašto je bila mlaka ili skoro nikakva njihova reakcija onog trenutka kada su navijači domaće ekipe Al-Masryja utrčali na teren. Naoružani različitim vrstama hladnog oružija, neki čak tvrde i pištoljima, sa jasnim ciljem da obračunaju sa gostima i njihovim navijačima. Gostujući navijači, velika večina njih je stradala u stampedu koji se dogodio pred kapijama na izlasku.
Al Ahly baš kao i Zamalek su najveći, ujedno i najjači klubovi Egipta što preostalu većinu klubova ali i navijača dodatno frustrira, a navijači Al Ahlyja koji se ni danas ne mire sa jednom vrstom vojne diktature u zemlji, tvrde da je ovo bila osveta. Osveta zbog toga što su učestvovali u rušenje Mubarakove vlasti. Upravo zbog toga je posljednja 24 sata najtraženija osoba prvi čovjek "Generalštaba", maršal Hussain Tantawi, koji je izjavio kako narod zna ko je kriv, i da krivci moraju biti kažnjeni.
U međuvremenu je raspušten fudbalski savez Egipta, otpušteni su predsjednik i kompletno rukovodstvo. Igrači Al Ahlyja Mohamed Aboutrika, Mohamed Barakate, Emade Metebe su najavili prestanak bavljenja fudbalom, njihov trener Manuel Jose, Portugalac je odlučio raskinuti svoj ugovor.
Još uvijek se očekuje službena reakcija FIFA, suspenzija nije isključena. Tako to biva, kada politika ide ispred sporta, koji plaća ceh, baš kao i navijači. Za nas jedna vrsta najbolje opomene, jer već dugo vremena plešemo po rubu. Neredi na stadionima, gradovima, pogibije navijača, supenzija saveza, sve to smo prošli, a slike iz Port Saida moraju ''ostati'' u glavi, kao opomena, kao upozorenje.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.