Sloboda dobila Zrinjski iz penala u 90. minutu
Adnan Osmanhodžić (Sloboda)

Prva utakmica finala Kupa BiH u fudbalu

U prvoj utakmici finala Kupa Bosne i Hercegovine večeras na Tušnju fudbaleri Slobode zahvaljujući golu iz penala u 90. minutu pobijedili su Zrinjski, rezultatom 2:1. Ostvarili su tako minimalnu prednost pred revanš koji se igra 4. juna u Mostaru.

Sloboda je dobro otvorila utakmicu terenskom inicijativom ka golu Romea Mitrovića. Najveće prijetnje u prvih 10 minutu susreta za gol Mostaraca bili su centaršutevi iskusnog Adnana Osmanhodžića, za što gosti nisu imali rješenja, pa su nesigurno inetervenisali. Iz jedne takve akcije u 13. minutu Prodanović je za malo bio neprecizan sa metar od gola Zrinjskog. No, sreća još dugo nije pratila plemiće, pa su 50-ak sekundi kasnije vadili loptu iz mreže.

1:0 Huseinović (14). Kardinalno je pogriješio Karađa. U želji da izbije loptu iz šesnaesterca Zrinjskog, pogodio je Tosunovića. Do nje je došao Huseinović, neometan, okrenuo se, te sa ivice peterca «špicem» šutirao po zemlji. Lopta je prošla kroz noge nemoćnog golmana Mitrovića i završila u mreži gostiju. Na tribinama erupcija oduševljenja oko 5.000 domaćih navijača, koji su napravili bakljadu zbog čega je utakmica prekinuta dvije minute dok se dimna zavjesa nije razišla.

Potom je pritisak Tuzlaka popustio, što umalo da iskoristi Selimović, deset minuta nakon što se njegov tim našao u rezultatskom deficitu. Prodanović je oklijevao da izbije loptu. U svom petercu loše je loptu primio na grudi, a u trku snažno iz voleja šutirao Selimović, no visoko iznad prečke Jovićevog gola.
Zrinjski tada potpuno preuzima konce igre na sredini terenera. Sve više su gosti bili i pred golom Jovića. Nakon centaršuta Ivankovića u 31. minutu, u posljednji tren Prodanović je izbio loptu u korner ispred Matka. Šest minuta kasnije Ivanković je šutirao sa 30 metara, no Jović nije imao potrebu za spašavanje svoje mreže. U 40. minutu, Huseinović je platio danak neiskustvu i bez ikakve potrebe napadač Slobode dobio je opravdano žuti karton. Sudija Skakić signalizirao je očigledan ofsajd u kojem se našao, a nakon njegovog zvižduka «nabio» je loptu, smatrajući kako nije iza leđa odbrane Zrinjskog.

No, dva minuta poslije Tuzlaci mogu sreći zahvaliti što nisu primili gol. Ivanković je razantno centrirao iz kornera, najviši u skoku bio Pezo, ali nakon njegovog udarca glavom, lopta je pogodila prečku Slobodinog gola. Odbila se do Matka, a ovaj iz okreta pucao preko gola. «Rupu» u igri domaćih prekinuo je Osmanhodžić. U sudijskom vremenu prvog dijela igre sa 18 metara šutira, a lopta je na njegovu i žalost Slobodinih igrača i navijača «prohujala» pored desne stative Mitrovićevog gola.

U nastavku Zrinjski je zaprijetio već u 50. minutu. Žižović je šutirao, a Jović vrhovima prstiju iz donjeg desnog ugla svog gola, loptu izbacio u korner, nakon kojeg je odbrana «crveno-crnih» lako otklonila opasnost.
Sloboda kao da i nije imala želje da ozbiljnije ugrozi gol Zrinjskog. To im se i osvetilo. Mostarci su bili opasniji i bolji na terenu, sve od 15. minuta i to su «naplatili». Ipak, prije izjednačenja, Žižović se, nakon što je Matko sve uradio, našao u 100 postotnoj šansi. Sa četiri metra od gola iz gužve šutira, a Jović brani nemoguće i spašava Slobodu. No, na kratko...

1:1 Prodanović (67. – autogol). Zrinjski je, poslije ulaska rezerviste Smajića, bio sve aktivniji po desnoj strani napada ka golu Tuzlaka. Iz jedne od takvih akcija Ivanković je ubacio, Prodanović pokušao izbiti sa prve stative, ali mu lopta odlazi «preko noge». Promijenila je smjer, istrčali Jović bio na «krivoj nozi», loše intervenisao i lopta je odskakutala u gol za egal na travnjaku Tušnja.

I tek nakon što je Jović morao vaditi loptu iz gola, Sloboda, ponovo odlučnije kreće u napade. Obruč oko šesnaesterca gostiju se sve više stezao, ali je odbrana Mostaraca u svakoj kritičnijoj situaciji po njih bila sigurna i dobro obavljala posao, no sve do 90. minuta. Ipak, Sloboda tada dolazi do pobjede.

2:1 Kasapović (90. – iz jedanaestrca). Huseinović je ušao u kazneni prostor gostiju, a Ivanković ga sapleo. Sudija Skakić pokazao je na bijelu tačku na opšte nezadovoljstvo Mostaraca. Kasapović je uzeo loptu, šutirao u desnu stranu, a Mitrović otišao u lijevu i bilo je to konačnih 2:1.

Do kraja nije bilo prilika, a utakmica je bila izuzetno korektna.
Po završetku susreta igrači Zrinjskog okružili su Skakića, nezadovoljni jer je dosudio penal za Slobodu u 90. minutu. Nakon kraćih protesta, trener Jović smirio ih je i poslao u svlačionicu.

Sloboda – Zrinjski 2:1

Strijelci: 1:0 Huseinović (14), 1:1 Prodanović (67. – autogol), 2:1 Kasapović (90. iz jedanaestrca).

Stadion Tušanj. Gledalaca: 5.000. Sudija: Dragan Skakić (Bosanska Gradiška). Žuti kartoni: Huseinović (Sloboda), Žižović (Zrinjski).
SLOBODA: Jović, Mikelini, Jahić, Prodanović, Čejvanović, Omić, Okanović /od 66. Brđanović/, Lamešić /od 85. Kuduzović/, Osmanhodžić /od 51. Kasapović/, Huseinović, Tosunović. Trener: Sakib Malkočević.
ZRINJSKI: Mitrović, Karađa, Džidić, Janković, Nikolić, Landeka, Pezo, Selimović /od 54. Smajić/, Đurić, Žižović, Matko /od 90. Peraica/. Trener: Dragan Jović.

Zaprati FK Sloboda, dodaj ga u MOJE TEME i ne propusti nijednu bitnu informaciju iz svog kluba. Klikni: