Žrijeb je tako htio, žrijeb je bio neumoljiv. U istoj, B grupi je posložio dvije reprezentacije koje su igrale veliko finale prije četiri godine, Španiju i Holandiju. Tu su još neugodni Čile i Australija. Španija je aktuelni svjetski prvak, Holandija vice - prvak, Čile u ovom trenutku jedna od jačih reprezentacija iz Južne Amerike, možda čak jači od Kolumbije, Ekvadora, Urugvaja.
Španija:
Šta reći o Španiji a da nije rečeno, napisano. Reprezentacija koja je uzela dva uzastopna naslova u Evropi, koja je aktuelni prvaka svijeta. Bez obzira na naslov, Španija je igrala kvalifikacije. Sa glavnim konkurentom Francuskom je remizirala kući, Fincu su im uzeli bod, ali su zato sredili Francusku u gostima. Gledajući ostale rezultate, Španci su izgubili finale Kupa Konfederacija, prijateljsku sa Južnom Afrikom, dok su sa Čileom remizirali. Sve ostalo su bile same pobjede.
Nakon posljednje protiv Bolivije, Vincente del Bosque je potvrdio koja će 23 igrača u odbranu naslova. U avionu nije bilo Negreda i Navasa, Alcantare koji je povrijeđen odnosno Llorentea iz Juventusa. Zato je tu Diego Costa koji je još uvijek povrijeđen. Ostatak ekipe je manje više poznat napamet.
Od trojice golmana Casillasa, Reine i De Gea, preko Ramosa, Piquea, Azpilicuet, Albe do Xavija, Xavi Alonsa, Inieste, Torresa, Ville, Pedra, Silve, Mate. Sa ovim igračima nije problem del Bosqueu mijenjati formacije, pa čak igrati i bez klasičnog špica. Posjed lopte je najjača strana, tačnije igra Španije liči itekako na igru Barcelone.
Ostaje pitanje koliko su igrači Reala, Barce i Atletica potrošeni nakon teške sezone. Međutim, Vincente del Bosque je preiskusan trener da bi dozvolio neko " pucanje " ili " iskakanje"od onog zacrtanog. Španija je opet u uskom krugu favorita, vidjet ćemo koliko su im se ostale selekcije koja također pucaju na vrh približile.
Holandija:
Holandija u Brazil stiže pod teretom tri izgubljena finala, Louis van Gaal također sa jednom činjenicom da bez obzira na 19.trofeja u karijeri, nije napravio ništa veliko sa reprezentacijom. Da stvar bude zanimljivija, van Gaal nije uspio odvesti Holandiju na Svjetsko prvensto 2002. godine. A jedan je od uspješnijih holandskih stručnjaka u posljednjih 30 godina.
Trener koji stalno nešto piše, crta, neko će reći eksperimentiše u ovom trenutku ima vrlo malo igrača od 23 koja seu igrala u finalu prije četiri godine. Zato u odbrani ima čak četiri igrača iz Feyenoorda. Iz Ajaxa su Daley Blind i Joel Veltman te Paul Verhaegh iz Augsburga. Kvalifikacije je Holandija odradila bez problema, van Persie je postigao 11 golova, veliku pomoć je imao sa krila od Robbena i Jeremaina Lensa. Podatak da su kvalifikacije završili sa 34 gola u devet utakmica ukazuje i to da bi smo u Brazilu trebali gledati jednu ofanzivno orjentisanu selekciju. de Guzmán i de Jong mogu pomoći u ofanzivi, ali vidjet ćemo kako će sve to povezati Sneijder.
Van Gaal uglavnom forsira 4-3-3 sistem, ali u prijateljskim susretima pred početak prvenstva Holandija je igrala 5-3-2. Nisu briljirali na posljednjem Euru, a nekako nismo navikli da Holandiju na velikim takmičenjima gledamo u podređenom položaju. Grupa nije nimalo ugodna, ali bi je trebali proći.
Čile:
Čile bi mogao biti onako se to kaže " nagazna mina " ne samo u ovoj grupi već na prvenstvu, ukoliko naravno prođe prvi krug. Selekcija koja je završila treća kvalfikacije u Južnoj Americi zaslužuje maskimalan respekt, iako ne velikoj sceni nema nekog velikog rezultata posljednjih godina. U 2013. godini Čile je izgubio samo dvije utakmice od odigranih 13. Od toga je jedna bila sa Brazilom, druga se Peruom. Selektor je Argentinac Jorge Luis Sampaoli, koji na raspolaganju ima Vidala iz Juventusa i Alexisa Sancheza iz Barcelone, vrlo dobrog Eduarda Jesúsa vargasa iz Valencije, dok je na golu iskusni Claudio Bravo koji također brani u Španiji (Real Sociedad). Pažnju treba obratiti i na mladog 23-godišnjeg Felipea Gutiérreza (Twente).
Sampaoli forsira dosta ofanzivnu varijantu u kojoj i veznjaci imaju dosta ofanzivni zadataka, baš kao i bočniu igrači. Mešutim, u takvoj situaciji trojka u zadnjoj liniji ostaje usamljena. Protiv Egipta u prijateljskoj utakmici Čile je igrao u formaciji 4-3-3. One selekcije koje se ne suprostave Čileu nešto bržom igrom, jakim kontrama imat će velikih problema sa ovom reprezentacijom. Svakako da će Čileu nedostajati Matías Fernández igrač sa 60 nastupa za reprezentaciju bio važna karika.
Australija:
Australija je poprilično promijenila sliku igračkog kadra u posljednjih par godina. Na početku četvrte faze kvalifikacija Azijske zone, Australija je imala problema, ali su vremenom stvari došle na svoje mjesto.
Selektor Angelos Postecoglou, rođeni Grk se zahvalio iskusnijim igračima poput Schwarzera, nema niti Bretta Holmana, Lucas Neilla. Od poznatijih imena tu je Tim Cahill, Jedinak iz Cristal Palacea je kapiten, četiri mjeseca suspenzije iza Bresciana, Joshua Kennedy je također tu.
Par mladih igrača bi moglo iskorisiti svoju priliku. Tu prije svega mislimo na Toma Rogica koji ima iskustvaigranja u Celticu, Tommy Oar igra u Holandiji. Ono što je možda najveći hendikep ove reprezentacije leži u činjenici da je selektor Postecoglou tu vrlo kratak period, odradio je samo tri utakmice na klupi Australije. Uglavnom je tu sa formacijom 4-5-1, eventualno 4-4-2. Nisu pod imperativom i to je najveća prednost Australaca u ovoj grupi.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.