Španija bolja od Rumunije
Pobjede Mađarske i Norveške

Španija nastavlja sa odličnim igrama

M. Maksimović

Na Evropskom prvenstvu za rukometašice igrane su utakmice prvog kola Grupe I, a nove iznenađenje su kreirale rukometašice Španije koje su nakon remija sa Ukrajinom sredile Rumuniju 26:18.

Sama utakmica je svojim većim dijelom, do 45. minute bila rezultatski izjednačena, nakon čega Španjolke počinju stvarati osjetniju prednost. U tim trenucima je bila nezaustavljiva Begonom Fernandez koja je zabila četiri gola, u seriji Španije 6:0 za konačnih 26:18. Najefikasniji u reprezentaciji u Španije je bila Diaz Aguilar sa šest golova dok je gol više u reprezentaciji Rumunije postigla Ardean-Elisei. Cristina Gonzalez je imala 15 odbrana na golu Španije, Luminita Dinu tri manje na suprotnoj strani.

Mađarska je pobjedila nakon velike borbe Ukrajinu 26:24.Minutu i 40 sekundi prije kraja Laiuk nije iskoristila napad Ukrajine, a Verten je golom za 26:23 30 sekundi prije kraja riješila pitanje pobjednika. U ovom susretu smo gledali duel Anite Gorbicz (10 golova) sa jedne strane i Regine Shymkteje (11 golova) sa druge strane.

U posljednjoj utakmici večerašnjeg programa, gledali smo duel starih rivala, Norveške i Danske, koji je na kraju pripao Norveškoj 31:19. Do pobjede su rukometašice Norveške stigle zahvaljujući odličnoj igri u drugom poluvremenu. Dankinje su u 26. minuti vodile 12:7, a u desetoj minuti nastavka serijom 11:0, Norvežanke su stigle do vodstva 18:12. Pitanje pobjednika je već tada bilo riješeno jer Dankinje nisu mogle pronaći način da zaustave Riegelhuth koja je postigla devet golova i Nostvold koja je utakmicu zaključila sa sedam golova. Troelsen je kod Danske bila najefikasnija sa pet golova