Turska u četvrtfinalu Čech tragičar
Gol Nihata za 2:2

M. Maksimović

Reprezentacija Turske će igrati u četvrtfinalu EURA. U dramatičnoj završnici Turci su kreirali veliki preokret, te su na kraju pobjedili Češku 3:2...

Česi su ispustili nemoguće, imali su vodstvo 2:0 sve do 15 minuta prije kraja. A onda su Turci napravili nemoguće, postigli su tri gola. Turci su frenetičnom borbenošču kaznili defanizvnu Češku koja je nakon drugog gola jednostavno stala.

Rano otvaranje utakmice pripalo je Česima, već u prvoj akciji šut je oprobao Matejovski, ali nije bio precizan. U 7. minuti proba Plašil, ali nije precizan. Par minuta kasnije glavom je oprobao Koller, ali ostaje 0:0 Prvu ozbiljniju akciju Turske vidjeli smo u 17. minuti, Tuncay se odlučio za udarac s više od 20 metara, ali lopta ide pored gola. Do 34. minute je bilo pokušaja sa jedne i druge strane, ali nije bilo onih pravih prilika.

Čeka je povela u 34. minuti. Nakon kontre Galašek centrira sa desne strane, a Koller je napokon na pravom mjestu i postiže glavom gol. Nakon gola Česi uspjevaju umrtviti igru, pa do odlaska u svlačionice nismo vidjeli neke velike prilike, osim još jednog pokušaja Kollera koji je ovaj put neprecizan.

Opet na poluvremenu Fatih Terim pravi izmjene, a prvi potez je predstavljao ulazak Sabria umjersto Sehima. Sabri je propudio svoje saigrače pa Turske iz minute u minutu postaje sve opasnija. U 52. minuti nabolja prilika do tada za Tursku, Tuncay je pucao glavom, ali je Čech intervenisao. Deset minuta kasnije Česi vode 2:0.Po desnoj strani prošao je Sionko i poslao izvrstan centaršut na drugu stativu gdje je na loptu uklizao Plašil. Fatih Terim je burno protestovao jer je u tom trenutku
jedan igrač Turske zbog povrede bio van terena.

Češka - Turska 2:3 (1:0)
Stadion Stade de Genève. Gledalaca 29.016
Sudija: Peter Fröjdfeldt (Šve)

Žuti kartoni: Topal, Aurelio, Arda, Asik (Turska), Galasek, Ujfaluši, Baroš (Češka)
Crveni karton: Volkan (Turska)
Strijelci: 1:0 - Koller (34.), 2:0 - Plasil (62.), 2:1 Arda (75.), 2:2 - Nihat (87.), 2:3 - Nihat (89.)

Češka:Cech, Grygera, Ujfalusi, Rozehnal, Jankulovski, Galasek, Matejovsky (od 39. min Jarolim),
Polak, Sionko (od 84.min Vlcek), Plasil (od 80.min Kadlec), Koller
Selektor Karel Brückner
Turska: Volkan, Hamit Altintop, Emre Güngör (od 63. min Asik), Servet, Hakan,
Topal (od 57. Kazim), Aurelio Tuncay, Arda, Nihat, Semih (od 46. min Sabri)
Selektor : Fatih Terim
Priliku da do kraja dotuku Tursku, Česi imaju u 67. minuti. Sionko je proigrao Polakova koji šutira i pogađa stativu a u drugom pokušaju njegov udarac zaustavlja Volkan. Nakon te prilike Česi se sve više i više povlače, Turci imaju sve više loptu u svojim nogama.

U 75. minuti junak iz Basela, Arda Turan nakon dobre akcije postiže gol za 2:1.Od tog trenutka Turci svim silama idu prema golu Čecha. Ne može se reći da su sve to izrađene akcije, ali velikom borbenošču stavljaju Čehe u podređen položaj. U 81. minuti Altintop gura u prililiku Serveta koji ne koristi odličnu loptu. I tada slijedi nevjerovatnih pet minuta Turske.

U 87. minuti najbolji pojedinac Češke reprezentacije do večeras, Peter Čech pravi veliku grešku, a Nihat to ne propušta kazniti. Grogirane Čehe Turci uspijevaju do kraja nokautirati. Minutu prije kraja utakmice, Altintop gura u priliku Nihata koji efektno ispred Čeha podiže loptu i zabija gol za nevjerovatnih 3:2 i pobjedu Turske.

Potražite više informacija na temu 1. Liga:

U posljednjim trenucima na golu Turske je stajao Tuncay jer je Volkan Demirel potpunio bespotrebno odgurnuo Kollera za što je dobio crveni karton. Iako su ostali sa deset igrača Turci su se bez problema odbranili. Na ovaj način Turska je ponovila rezultat iz 2000. godine kada je na EURU također igrala u četvrtfinalu.