
Ekipa Al Sadda je učešće na Svjetskom klupskom prvenstvu izborila osvajanjem azijske Lige prvaka. Katarski sastav će prvu utakmicu na ovom turniru odigrati protiv prvaka Afrike, momčadi Esperance, a taj susret je na rasporedu u nedjelju.
Svjetsko prvenstvo za klubove počinje sutra, a igrat će se do 18. decembra. Japan će biti domaćin ovogodišnjeg turnira, a upravo će domaća ekipa, Kashiwa Reysol, otvoriti ovo takmičenje, svojom utakmicom protiv Auckland Cityja, prvaka Okeanije.
Historija kluba
Al Sadd je daleko najuspešniji katarski tim. Osnovan je 21. oktobra 1969. godine od strane grupe studenata koji nisu željeli nastupati za postojeće timove u tom periodu. U svojim jednostavnim crno-bijelim dresovima, dominirali su katarskim nogometom, a najveće uspjehe bilježili su sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća. Postali su prvi katarski klub koji je osvojio azijsku Ligu prvaka, a to je bilo 1989. godine.
Devedesete godine nisu donijele uspjeh, tačnije, dominacija je prekinuta, tako da je početkom novog milenijuma tim totalno rekonstruisan. Rekonstrukcija ekipe dala je rezultat, a Al Sadd od tada do danas u prosjeku osvaja jedan trofej godišnje. Kroz historiju su osvojili 14 titula u domaćem prvenstvu, uz 30 različitih kupova na katarskoj fudbalskoj sceni. Nakon svih tih uspjeha, dobili su nadimak Al-Zaeem, što u prevodu na naš jezik znači 'šefovi'.
Al Sadd je došao na ovo prvenstvo preko azijske Lige prvaka, gdje su u finalu savladali južnokorejsku momčad, Jeonbuk Motors. Njihovo putovanje do vrha nije proteklo bez incidenata i kontroverzi, a javnost u Aziji ih je optužila za nesportsko ponašanje u polufinalu azijske Lige prvaka, kada su igrali protiv Suwona. Na toj utakmici Al Sadd je gostovao u Južnoj Koreji, a drugi pogodak je bio taj koji je uzburkao javnost.
Igrači Suwona su izbacili loptu van igrališta, jer je njihov igrač ostao povrijeđen u šesnaestercu. Kada su očekivali da će im lopta biti vraćena, jedan igrač Al Sadda je nastavio igru, te ispucao loptu prema domaćem golmanu, no Mamadou Niang je presjekao istu, zaobišao golmana i pogodio praznu mrežu. Nakon tog pogotka, na terenu je došlo do naguravanja među igračima, a na teren je utrčao i jedan navijač. Na kraju se ispostavilo da je taj gol i presudio, jer je Suwon bio bolji u drugoj utakmici, pobijedivši sa 0:1.
Taktike i stil igranja
Tunišku momčad sa klupe trenutno predvodi Jorge Fossati, kojem ovo nije prvi angažman u Al Saddu. Naime, on je sjedio na klupi prvaka Azije i u sezoni 2006/2007. Od njegovog odlaska, ekipa je osvojila sedam titula, a od ove godine, čelnici Al Sadda ponovo su mu ukazali povjerenje. Fossati je za vrijeme igračke karijere bio golman, ali bez obzira na to, kao trener gaji napadčki stil igranja nogometa.
U vrlo rijetkim situacijama koristi defanzivne taktike, a trenutno ima mnogo kvalitetnih ofanzivaca u ekipi. Mamadou Niang, Khalfan Ibrahim i Abdul Kader Keita su napadači Al Sadda, koji će predstavljati veliku opasnost za sve protivničke ekipe. Fossati u većini utakmica koristi veoma ofanzivnu taktiku 4-3-3. Ipak, ukoliko prođu u polufinale Svjetskog klupskog prvenstva, tu taktiku će morati malo korigovati, jer će im protivnik biti Barcelona.
Jedna od najvećih zvijezda tima je Abdul Kader Keita. Veći dio karijere proveo je upravo u Al Sadu, za koji je nastupao od 2002. do 2005. godine, postigavši 23 gola. Nakon toga, četiri godine karijere provodi u francuskom Le Championnatu, nastupajući za ekipe Lillea i Lyona. Prije povratka u Al Sadd, nosio je dres istanbulskog Galatasaraya, čije boje je branio samo jednu sezonu.
Najveći aduti ovog igrača su brzina, preciznost i sposobnost da nasamari protivničke defanzivce. Mnogi navijači Al Sadda se nadaju da će on pružiti najbolje partije u svojoj karijeri na ovom prvenstvu. Jedan od simbola kluba je Wesam Rizik, igrač koji je nastupio preko stotinu puta za Al Sadd. Nogometaši azijskog prvaka kažu da ih Wesam nadahnjuje na terenu i da predstavlja vezu između napada i odbrane.
Najmlađi igrač tima je Khalfan Ibrahim, koji je 2006. godine proglašen za najboljeg mladog igrača u Aziji. Međutim, zbog velikog broja ozljeda, Khalfan se nije previše isticao nakon te 2006. godine, te je pao u drugi plan. Pred ovo prvenstvo izgleda potpuno spremno i mogao bi biti prvi Fossatijev izbor u napadu.
Trener azijskog prvaka je najavio ofanzivan pristup na ovom takmičenju, u formaciji 4-3-3. Ta formacija ih je i dovela na ovo takmičenje.
Mogući sastav Al Sadda (4-3-3): Mohamed Saqr, Nabeel, Koni, Jung-Soo, Belhadj, Alyazidi, Rizik, Al-Blouchi, Keita, Niang, Khalfan.
Sporni pogodak u prvoj utakmici polufinala azijske Lige prvaka (Suwon - Al Sadd 0:2):
Detalji sa finala azijske Lige prvaka (Al Sadd - Jeonbuk 2:2, penali 4:2):
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.