
Završetak radova se očekuje do kraja 2026. godine
Hrvatska počinje gradnju stadiona od kojeg zastaje dah: Idealan bi bio i za Bosnu i Hercegovinu
Zemlje u regiji sve više akcenat stavljaju na modernoj sportskoj infrastrukturi, posebno kada su u pitanju stadioni, a tim putem krenula je i Hrvatska.
Nakon što je Srbija izgradila tri manja moderna stadiona u Zaječaru, Leskovcu i Loznici i Hrvati ove godine kreću u izgradnju modernog stadiona.
U Zagrebu će u aprilu 2025. godine početi izgradnja novog stadiona u Kranjčevićevoj, a pravit će se na mjestu sadašnjeg kultnog stadiona koji je prepoznatljiv kao dom NK Zagreb, a koristili su ga i ostali klubovi poput Lokomotive, Rudeša.
Izgradnja novog stadiona u Zagrebu iznosit će 45 miliona eura, a stadion će ispunjavati sve UEFA standarde. Imat će kapacitet oko 12.000 sjedećih mjesta, četiri natrkivene tribine, a radovi će biti gotovi do kraja 2026. godine.
Po završetku radova, stadion će koristiti GNK Dinamo, koji će na novom stadionu u Kranjčevićevoj igrati domaće utakmice dok ne bude završena izgradnja novog Maksimira. Također na stadionu će neke od utakmica igrati i fudbalska reprezentacija Hrvatske.
Oglasi
Zagreb u planu ima da novi Maksimir bude gotov do 2029. godine.
Što se tiče novog stadiona u Kranjčevićevoj, to će biti drugi takav izgrađen u Hrvatskoj u posljednje vrijeme, nakon Opus Arene u Osijeku koja ima kapacitet od 13.005 sjedećih mjesta.
Novi stadion u Zagrebu će izgledati prelijepo, a bit će urađena i sama okolina stadiona, trg, park, parking, ostali dodatni sadržaji.
Sigurno da bi ovakav jedan stadion bio idealan i za Bosnu i Hercegovinu.
Hrvatska tu neće stati jer je u planu da se gradi još novih modernih stadiona, a bit će akcenat i na manjim stadionima iz UEFA kategorije, to su oni do 10.000 sjedećih mjesta.
Oglasi
Jedan takav je u planu da se izgradi u Dugom Selu. Novi stadion u Dugom Selu će biti na mjestu starog i imat će četiri natkrivene tribine i kapacitet oko 6.000 sjedećih mjesta.
Nema dileme da je Hrvatska ozbiljno krenula u izgradnju novih stadiona što je svakako ogroman korak naprijed.
Vjerujemo da će i Bosna i Hercegovina krenuti u izgradnju modernog stadiona u narednom periodu.
Pored Hrvatske i Srbije, također i Crna Gora će imati moderan stadion iz UEFA kategorije manjih, a to je stadion "Svet Petar Cetinjski" na Cetinju koji će imati kapacitet 5.192 sjedeća mjesta.
Top Komentari
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.