Igokea Partizan s(p)retno do majstorice

Finale play-offa za košarkaše

Košarkaši Igokee Partizana sretno i spretno večeras su savladali Bosna ASA BHT (80:78) u drugoj utakmici finala play-offa i tako izborili majstoricu koja će biti odigrana predstojećeg utorka (17. juna) u KSC Skenderija u dvorani Mirza Delibašić.

Početak utakmice preslikao je uvod iz Skenderije, a domaći su se na osjetniju razliku odvojili u drugom dijelu prve četvrtine, koja je završena sa «plus 7» za Igokeu (23:16). U drugoj četvrtini igralo se koš za koš, a izabranici trenera Drage Karalića do poluvremena su uspjeli sačuvati prednost iz prve dionice.

U nastavku susreta Karalić je na parket poslao nešto nižu petorku, bez klasičnog centra, što je iznenadilo goste iz Sarajeva. Zbunjenost gostiju iskoristili su domaći košarkaši pa nekoliko minuta prije kraja treće četvrtine ostvaruju prednost od 13 poena (64:49). Ipak, Studenti se uspjevaju konsolidovati i serijom 9:0 u zadnji period ulaze sa podnošljivih šest poena zaostatka.

Odluka o pobjednika pala je u posljednjim trenucima utakmice, u izuzetno zanimljivoj završnici. Košarkaši Bosne propustili su tri šuta za izjednačenje u posljednjoj minuti, a nekoliko sekundi prije kraja meča Jefferson je napravio korake i tako propustio priliku da izjednači ili eventualnom trojkom Sarajlijama osigura produžetak, odnosno titulu prvaka Bosne i Hercegovine.

«Ostaje nam žal što u posljednjoj dionici nismo uspjeli u potpunosti preokrenuti rezultat, a bili smo veoma blizu. Susret u Aleksandrovcu još jednom je pokazao da su Bosna i Igokea, trenutno dvije najkvalitetnije ekipe i nadamo se da ćemo u majstorici pred domaćim navijačima ostvariti pobjedu i osvojiti titulu prvaka», rekao je Dejan Parežanin, trener u stručnom štabu KK Bosna ASA BHT.

Drago Karalić, trener Igokee bio je zadovoljan pobjedom koja je njegovim izabranicima osigurala majstoricu i borbu za titulu.

«Očekivalo smo tešku utakmicu i ispostavilo se da će biti tako. Tokom većeg dijela susreta imali smo prednost i bilo bi nezasluženo da je Bosna na kraju preokrenula i ostvarila pobjedu. Do utorka ćemo pokušati otkloniti greške koje smo uvidjeli večeras. Ne predajemo se unaprijed i učinićemo sve da trijumfujemo u majstorici», rekao je Karalić.

Imamović: Svaka čast za organizaciju

Treba napomenuti da je susret u Aleksandrovcu odigran bez i jednog incidenta, što je svakako za pohvalu.
«U ime KK Bosna i Košarkaškog saveza BiH čestitam Igokei na organizaciji utakmice. Divno smo dočekani u Aleksandrovcu, a tokom utakmice u parket nije ubačen niti jedan jedini papirić, iako je to bilo za očekivati nakon nemilih scena u Skenderiji u prvoj utakmici. Slike iz dvorane Nenad Baštinac trebale bi biti primjer svim našim sportskim kolektivima kako se na fer i korektan način bodri svoja ekipa», rekao je Nihad Imamović, predsjednik KK Bosna ASA BHT i član predsjedništva KS BiH, koji je utakmicu pratio u društvu Milorada Dodika, predsjednika domaćina.

Igokea Partizan – Bosna ASA BHT 80:78

ALEKSANDROVAC – Dvorana Nenad Baštinac. Gledalaca 1500. Sudije: Ademir Zurapović (Tuzla), Petar Obradović (Čapljina), Bojan Jovanić (Banja Luka). Rezultat po četvrtinama: 23:16, 20:20, 21:22, 16:20.
IGOEKA PARTIZAN: Tošić 9, Patterson 5, Bocka 9, Stazić 8, Đurica 2, Vučurović 16, Ćup, Wright, Lydeka 12, Stefanović 12, Kovačević, Allen 7. Trener: Drago Karalić.