Pao i Split, na redu jaki «Cibosi»...
Ikonić "proradio" u drugom poluvremenu

Regionalna NLB liga – 10. kolo

Košarkaši Bosne ASA BHT večeras su pobijedili Split u 10. kolu NLB lige. Sarajlije su slavile nad Splićanima sa 96:75, te tako ostvarile treći uzastopni trijumf u regionalnom takmičenju, te sada imaju odmjer 5/5.

Na startu su košarkaši našeg kluba dali gostima iz Hrvatske do znanja ko je «gazda» na terenu. Krenuli su furiozno u susret, dok Splićanima ništa nije polazilo za rukom.

Jakom odbranom i efikasnom igrom u napadu, u kojoj je u prvoj četvrtini glavnu ulogu imao Ivan Ivanović Bosne se nakon 10 minuta igre blago odlijepila na «plus 10». U drugom periodu igre tim Vlade Vukoičića bio je još bolji. Da će tim iz Dalmacije pasti pokazali su dalekometni šutevi i poeni za «tri» Pašalića, Šehovića i Burrella, poslije kojih je Bosna u 14 minutu susreta otišla na tada zavidnih 37:23. Do kraja prvog poluvremena razigrao se i Hajrić, pa se na odmor otišlo sa 49:35 u korist naših.

Bosna ASA BHT - Split CO 96:75
SARAJEVO – Dvorana «Mirza Delibašić». Rezultat po četvrtinama: 24:17, 25:18, 28:19, 19:21. Gledalaca: 2.500. Sudije: Milja Vojinović (Srbija), Zdravko Rutešić (Crna Gora), Marko Juras (Srbija). Pet ličnih grešaka: Ivanović (Bosna), Delas, Batina (Split).
BOSNA ASA BHT: Ivanović 19, Šehović 5, Ikonić 16, Vučurović 5, Đurasović 2, Zimić 5, Suljagić, Klinac, Hajrić 14, Pašalić 3, Đorđević 5, Burrell 22. Trener: Vlada Vukoičić.
SPLIT CO: Vrkić 6, Delas 6, Batina 9, Vlaić, Šarac, Poljak 4, Brun 2, Stipanović 12, Shannon 16, Grant 20, Radić. Trener: Slobodan Subotić.
U trećoj četvrtini Sarajlije su nastavile dominirati na parketu dvorane «Mirza Delibašić», a gosti iz Splita nisu imali rješenja kako parirati našem jedinom predstavniku u regionalnom takmičenju. «Pukli» su totalno u 29. minutu, kada je Ikonić pogodio pet slobodnih bacanja. Prethodila im je lična i tehnička greška koje je u jednom napadu zaradio Batina. «Studenti» su tada dosegli nedostižnih 75:70, i do kraja utakmice odigrali rutinski.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Burrell sa 22 poena, a bolji od ostalih u bh. ekipi bili su Ivanovića sa 19, te Goran Ikonić 16 i Seid Hajrić sa 14.

U narednom kolu Bosna će gostovati kod Cibone, a unatoč sjanim igrama pod vodstvom trenera Vukoičića nije nemoguće da u Zagrebu naprave, možda, i senzaciju?!

U svakom slučaju košarka se opet počinje vraćati na velika vrata u dvoranu koja nosi ime po našem sportskom velikanu, Mirzi Delibašiću - Kinđetu.

"U najavi susreta rekao sam da euforija koja se stvara oko ekipe nije dobra. Ipak, igrači su pokazali da su pravi profesionalci i odigrali su na visokom nivou na čemu im čestitam.", rekao je Trener KK Bosna ASA BHT, Vlada Vukoičić. "Ključ naše pobjede leži u jako dobroj realizaciji u napadu i timskoj igri. Ponovo smo imali veliki broj asistencijai prikazali pravukolektivnu košarku. Drago mi je da smo pobijedili, ali mislim da je dobro za ekipu da se naredne dvije utakmice igraju na strani", oprezan je strateg "Studenata".

Treneg gostujuće ekipe, Piksi Subotić nije bio zadovoljan igrom svog tima, a uzroke poraza nije tražio u izostanku Štembergera ili negativnoj atmosferi koja se podigla nakon tuče na utakmici Split - Cibona.

"Pobjeda Bosne je zaslužena. Iako je Štemberger odličan igrač i vaća karika u našem sistemu igre, ne mislim da smo izgubili zato što on nije igrao. Ono što možda i jeste uzdrmalo našu ekipu je medijsko prepucavanje oko nemilih događaja koje ne želim ni spominjati.", rekao je gostujući trener. "Ipak, mislim da je glavni problem u tome što u prvom poluvremenu nismo igrali dobru odbranu, pa smo na poluveremnu imali veliki zaostatak koji je jako teško stići."