Počinje borba za izlazak na Jadran

Široki sedmi, ili Igokea drugi put

Počinje borba za izlazak na Jadran

Utakmicom u dvorani Pecara večeras kreće finalna serija za prvaka naše zemlje između Širokog i Igokee. Iako ove godine nećemo gledati Clasico između Širokog i Bosne, nema sumnje, da ćemo ponovo uživati u vrhunskoj košarci.

Iako su najtrofejniji naš klub poslije rata sa šest naslova prvaka, košarkaši Širokog su puni motiva da još jednom pokažu kako je Hercegovina srce bh. košarke. Igokea na naslov prvaka čeka dugih devet godina. Te 2001. godine su Igosi predvođeni sjajnim igračima Zoranom Stevanovićem, Tomicom Zirojevićem i Dejanom Parežaninom osvojili prvi i jedini naslov prvaka države.

Pred početak ovogodišnje završnice prvenstva uprava Igokee je u svoje redove dovela nekoliko sjajnih igrača, a rezultat su pokazali izbacivši Bosnu. Sljedeći cilj košarkaša iz Aleksandrovca je osvajnaje naslova prvaka i plasman u Jadransku ligu. Prepreka na tom putu su im izabranici Ivana Velića.

Pecara je ove sezone neosvojiva tvrđava za sve ekipe u našoj ligi, jedino se Sloboda držala u prvom poluvremenu, dok su Bosna i Igokea doživjeli ubjedljive poraze. Duel ova dva tima je najbolje što bh. košarka u ovom trenutku nudi, ona domaća. Iako su oba tima sastavljena, uglavnom, od igrača sa strane, ipak, možemo biti sretni što i ovogodišnje finale izaziva veliku pažnju javnosti.

Prva utakmica u seriji je veoma bitna i možda večeras ne treba očekivati neku posebnu utakmicu, jer će oba tima igrati oprezno u želji da startaju pobjedom, ali je, skoro sigurno, kako ova serija neće završiti u tri utakmice. U redovima Širokog više nema nekih igrača koji su prethodnih godina u odlučujućim trenucima donosili pobjede i punili novinske stupce, poput Martina Vanjka ili Damira Vujanovića, ali je tu nekoliko novih, također, sjajnih igrača.

Široki je momčad koja odlično igra u odbrani i napadu, dok Igosima nedostaje igra u odbrani. Veliki broj Amerikanaca, koji baš ne vole igrati odbranu, od Igosa čini isključivo napadačku ekipu koja, ako ih krene šut, može dobiti bilo koga i bilo gdje. Velika stvar za Široki je oporavak Chestera Masona, koji je, bez dileme, najbolji igrač domaćeg prvenstva.

Mason i Štermberger će na vanjskim pozicijama biti glavna opasnost za goste iz Aleksandrovca kod kojih su Bocka, Đerasimović i Janjušević zaduženi za šuteve iz vana. Pod košem će se voditi najveća borba. Čak osam od 20 najboljih skakača lige dolazi iz ova dva kluba. Prvi skakač lige je Christopher Massie, a četvrti Šime Špralja, koji je i najbolji strijelac.

Hercegovina je na nogama, na Pecaru dolazi veliki broj navijača iz susjednih gradova, ali i iz Dalmacije. Navijači Širokog najavljuju veliki spektakl, a Uprava Širokog je pozvala i igrače i uprave ostalih hercegovačkih klubova, pa čak i Čapljinu, koja baš i ne voli Široki.

Nema sumnje da će dvorana na Pecari biti ispunjena do posljednjeg mjesta, i da će svi koji dođu u dvoranu, ali i oni pored malih ekrana, biti zadovoljni viđenim. Poželimo košarkašima što bolju igru na parketu, i jednima i drugima, a nama da uživamo. Od publike očekujemo da navija fer i sportski, pa neka pobijedi bolji.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Najčitanije iz kategorije