Šampioni bijesni: Sudija je MVP!

Warriorsi poraženi u Target Centru

Sinoć je u Minneapolisu odigrana izuzetno zanimljiva utakmica u kojoj su domaći Minnesota Timberwolvesi sa 131:130 savladali aktuelne NBA prvake Golden State Warriorse.

Warriorsi su bili bolji u prvom poluvremenu koje su riješili u svoju korist rezultatom 68:54, da bi početkom treće dionice imali i +19.

Ipak, domaći od tog trenutka igraju puno bolje, do kraja treće dionice anuliraju zaostatak, a u četvrtoj preuzimaju prednost.

Ipak, Warriorsi su slobodnim bacanjima Greena uspjeli poravnati (115:115) 20-ak sekundi prije kraja regularnog toga utakmice i izboriti produžetak.

U produžetku je viđena prava drama. Kevin Durant je nešto više od četiri sekunde prije kraja produžetka, pri vodstvu Timberwolvesa od 130:127 pogodio trojku i vjerovatno trebao dobiti dodatno slobodno bacanje, ali je sudija dosudio faul prije šuta, pa ni trojka nije važila.

Ova odluka je potpuno razljutila Warriorse, ali je par trenutaka kasnije Curry trojkom ipak poravnao na 130:130.

Međutim, pola sekunde prije kraja sudije prave novu kontroverznu odluku. Sviraju faul Duranta nad Townsom zbog navodnog držanja i šalju košarkaša Timberwolvesa na liniju za slobodna bacanja sa koje on svojoj ekipi donosi pobjedu.

Nakon utakmice su zvijezde Warriorsa imale šta reći o suđenju.

"Mislim da smo zaslužili igrati bare još pet minuta košarke. Ne kažem da bismo pobijedili ili da oni nisu imali momentum... Sudija je bio najbolji igrač na parketu večeras, tako je dobar sa pištaljkom da je znao da će me faulirati i svirao je prije nego što sam uspio šutnuti... Da li je dozvoljeno igrati čvršće u finišu utakmice? Nisam izdužio ruke, nisam ga gurao, a lopta je već bila van igre. Moj mali brat to ne bi dosudio, trebao nas je pustiti da igramo", istakao je, između ostalog, Kevin Durant, dok je Steph Curry rekao sljedeće:

"Koja je odluka bila gora? Morat ćete to pitati MVP-ja večerašnje utakmice Marka Koguta (sudija)... Trebali smo imati veću prednost u drugom poluvremenu i igrati bolje, ali morali su nas pustiti da igramo... Činjenica da je Draymond dobio tehničku jer je rekao sudijama 'večeras ne možemo ni pričati sa vama' je pomalo sramotna jer bismo uvijek trebali imati komunikaciju sa arbitrima."

Treba dodati da je Andrew Wiggins bio najefikasniji u pobjedničkoj ekipi sa 24 poena, dok je 21 dodao Okogie. Karl-Anthony Towns je upisao double-double sa 15 poena i 13 skokova.

Kod Warriorsa je Curry odigrao odličan meč i ubacio 37 poena, dok je Kevin Durant upisao 23 poena i 12 skokova.