Tri majstorice odlučuju
Sjajna partija Basilea

M. Maksimović

Tek nakon trećih utakmica četvrtfinala koje su na rasporedu 10. aprila saznat ćemo imena preostala tri učesnika Final Foura Euroleague.U četvrtak su majistoricu pobjedama izborili Partizan, Barcelona i CSKA Moskva...

Moskovski CSKA je uspio ponovo sve vratiti na početak nakon iznenđujućeg poraza u prvoj utakmici. U drugom susretu igranom u Pireju, CSKA je savladao Olympicosa 83:73. Olympiacos je bolje otvorio utakmicu, u jednom trenutku je vodio 25:15, ali se CSKA vraća u utakmicu serijom 12:2. Olympiacos je držao kako tako utakmicu u egalu do kraja prvog poluvremena, međutim u nastavku CSKA dominira. Nakon tri četvrtine gosti su imali prednost od 14 poena (56:70), koju su do kraja utakmice održavali, Papaloukas je ubacio dva važna bacanja kod rezultata 79:71. Pobjedničku ekipu je predvodio Ramunas Šiškauskas sa 20 poena, Trajan Langdon je ubacio dva manje, a a Matjaž Smodiš je dodao 17 poena. Kod Olympiacosa vrijedi izdvojiti Qyntela Woodsa (19 poena, 7 skokova) i Georgiosa Printezisa (17 poena, 7 skokova).

Košarkaši Partizana su odigrali još jednu veliku utakmicu, deklasiravši Tau Ceramicu 76:55 za 1:1. U prvom poluvremenu Partizan je sjajnim serijama stvarao prednost. Prvo 8:0 za 17:9, pa nešto kasnije 13:0, za 22:9. Zonom i tricom Simasa Jasaitisa Tau je do odmora smanjila na podnošljivih 36:31. I nakon treće dionice ekipa Mirze Teletovića je bila u igri, stigla je na 49:48, ali je Partizan još jednom otišao na 61:50. Ta nova serija do kraja je uništila ekipu Tau Ceramice, pa je na kraju Partizan bio više nego ubjedljiv, zadnju četvrtinu je dobio 22:7. Nikola Peković je završio utakmicu sa 19 poena, Novica Veličković sa 17 poena i 12 skokova. Kod gostiju je Igor Rakočević je zabio 15 poena, naš Mirza Teletović je za 30 minuta postigao 9 poena uz šut 4/8.

Barcelona se također vraća u Tel Aviv, prije svega zahvaljujući raspoloženom Gianluci Basileu.Većim dijelom utakmice Barcelona je vodila, Maccabi je prijetio, ali ništa više nije uspio napraviti. Upravo je Basile ugradio dvije trice u seriju 8:0, te je dodao kasnije još jednu za 64:55. Pokušao je Maccabi nešto napraviti u posljednjih deset minuta, ali nije išlo. Najbolji igrač utakmice je naravno Gianluca Basile sa 34 poena od čega 6 trica. Po 11 poena su dodali Pepe Sanchez i Roger Grimau. Kod Maccabia najbolji je bio Omri Casspi sa 18 poena i 10 skokova, Terence Morris je postigao 16.