Trica za tricom - pobjeda!
Zasluženo slavlje igrača Zagreba

NLB Liga, 4. kolo

U nevjerovatnom preokretu igrači Zagreba u Skendeiji su se popeli iz ponora do pobjedničkih visina i večeras će slaviti trijumf nad Bosnom (69:71). Gosti su do pobjede došli prvenstveno zahvaljujući nevjerovatnom nizu od 8 trica koje su bez promašaja pucali u 3. četvrtini.

Do kraja susreta Bosna se uspjela oporaviti od snajperskog niza i vratiti se u igru, te u samom finišu doći i do šuta za pobjedu, ali je Ikonić promašio iz ugla terena i svojoj ekipi, i pored izvandredne partije, nije uspio donijeti pobjedu.

Heroj utakmice sigurno je Mario Dundović koji je u kanonadu Zagreba ugradio čak četiri pogodka iza linije 6,25 i sarajevske navijače doveo do ludila.

Susret je počeo odlično za domaći tim. Gosti u prvih pet minuta nisu uspjeli niti jednom pogoditi koš Sarajlija, a na drugoj strani Ikonić, Šehović i ekipa bili su neumoljivi pa je na semaforu vrlo brzo stajalo 11:0. Sve do kraja prvog poluvremena činilo se da nam slijedi rutinska pobjeda Bosne u dosadnoj partiji.

Međutim, na parket je u drugom poluvremenu istrčala ekipa koja je pogađala sve, a to nije bila Bosna. Za samo par trenutaka četiri trojke “poderale” su mrežicu domaćih, a sa 36:26 koliko je bilo nakon prvih 20 minuta igre, Zagreb je stigao na 40:38. Još prošle sedmice psihički nagrižena ekipa Bosne potonula je u letargiju, što su gosti znalački iskoristili i nanizali još jednu, dvije, tri, četiri (!) trice i otišli na 46:53. U tom periodu Bosnu je koliko-toliko u životu održavao Ivanović, a izvana ništa nije ulazilo. Tek pred kraj kobne četvrtine pogodio je Ikonić iza 6,25 i na neki način zaustavio nalet “Mrava”.

bosna-zagrebNije mogao sam - Goran IkonićU poslijednjoj četvrtini pribrali su se puleni Alena Abaza i vidjevši da je vrag odnio šalu počeli sustizati rezultat. U prvom napadu zakucao je Hajić za 51:58, nakon toga Ikonić pogađa još jednu trojku, ali mu odgovara Dundović za svoj peti i deveti ekipni uzastopni pogodaj iza linije za tri poena. Ikonić ponovo pogađa trojku, a Tomić ubacuje za dva i nakon pet minuta igre u zadnjoj dionici razlika je bila jednaka kao i na njenom početku - +9. Bilo je to dovoljno da publika “poludi” i konačno počne bodriti ekipu na terenu. Studenti skupljaju redove, ide se koš za koš, Ikonić ubacuje još jednu trojku, pogađa Ivanović, Burrell krade loptu i polaže u kontri, te 1 minut do kraja susreta na semaforu imamo “prihvatljivih” 67:68, i Krunoslava Simona na slobodnim bacanjima.

U penal završnici, Simon je pogodio samo jedno bacanje, a na drugoj strani, 19 sekundi prije kraja Ivanović oba i po prvi put nakon treće četvrtine Bosna je imala neriješen rezultat – 69:69. Nakon brzog prekršaja na liniju za slobodna bacanja stao je Petar Babić i mirno pogodio oba. U poslijednjih deset sekundi tražio se šut jedinog igrača Bosne koji je večeras odigrao na nivou, Gorana Ikonića. Ikonić prima loptu u uglu terena, ali promašuje za veliko slavlje gostiju i finalnih 69:71.

KK Bosna ASA BHT- KK Zagreb 69:71
19:10, 17:16, 13:32, 20:13

SARAJEVO – Dvorana “Mirza Delibašić”. Gledalaca: 2000, Sudije: Vojinović Milija, Mazić Milan, Juras Marko (svi Srbija).
KK BOSNA: Ivanović 7, Šehović 6, Ikonić 26, Vučurović, Đurasović, Zimić 4, Čamdžić, Suljagić 6, Hajrić 10, Pašalić 2, Đorđević 6, Burrell 2. Trener: Alen Abaz.
KK ZAGREB: Tomić 11, Babić 12, Simon 11, Papac, Dundović 19, Morović 4, Dijan 2, Novosel, Rahimić 2, Bašljan, Štimac 10, Drezga. Trener: Željko Pavličević.
Nakon ovog neočekivanog poraza Bosna je u nezavidnoj situaciji. Sljedeće subote Sarajlije gostuju u Podgorici, sedam dana kasnije stiže FMP, a onda slijedi gostovanje u Pioniru kod Crvene zvezde. Nakon sedam kola, jedini bh. predstavnik u NLB ligi mogao bi vrlo lako imati omjer 1/6, a poznavajući sarajevske ljubitelje košarke možemo očekivati tmurne oblake nad zgradom na uglu Hamze Hume i Titove ulice.

Ovu utakmicu izgubili smo još u Zadru.”, rekao je Alen Abaz po završetku susreta. “Nakon što smo tamo praktično unakaženi ušli smo u psihozu koja nam se pokazala i u večerašnjoj utakmici. Nismo imali dovoljno samopouzdanja i u trenucima kada je protivnik ušao u seriju nismo imali snage da odgovorimo. Jako sam ljut i tužan zbog ovog poraza.”, rekao je trener KK Bosna ASA BH Telecom.

Izjave sa press-a održanog nakon utakmice, pogledajte u video zapisu na SportSport.ba koji donosimo u saradnji sa "everything is possible production".