Hajder potvrdio olimpijsku normu
Alić, Varešanović, Salkić, Atić, Smajlefendić i Hajder

Evropsko prvenstvo u plivanju u malim bazenima

M. Skaka

U organizaciji Evropske plivačke organizacije (LEN) i Turskog plivačkog saveza, od 10.12. do 13.12.2009. godine u Istanbulu je održano 13. Evropsko prvenstvo u plivanju u malim (25 metarskim) bazenima.

Na ovom velikom takmičenju učestvovala je i plivačka reprezentacija Bosne i Hercegovine sa tri plivača, trenerom i generalnim sekretarom. Dva člana reprezentacije dolaze iz plivačkog kluba ''Zmaj-Alpamm'' iz Tuzle, plivačica Atić Selma i plivač Hajder Ensar, te trener reprezentacije Smajlefendić Muhamed. Treći član je Alić Zlatko iz plivačkog kluba ''Bosna'' iz Sarajeva.

Ovo je bilo najmasovnije Evropsko prvenstvo u malim bazenima sa oko 600 plivačica i plivača iz 41 zemlje. Oboreno je ukupno 14 svjetskih i 12 evropskih rekorda.  BiH reprezentativci su oborili ukupno 15 državnih rekorda (8 juniorskih i 7 seniorskih), te su ostvarili sljedeće rezultate:

Ensar Hajder (1991. godište) je plivao 6 utrka i oborio 11 državnih rekorda (6 juniorskih i 5 seniorskih): na 200 mješovito zauzeo je 38. mjesto i oborio juniorski i seniorski rekord sa vremenom 2:01,42 što iznosi 809 FINA bodova i predstavlja normu za Olimpijadu; na 400 slobodno zauzeo je 37. mjesto i oborio juniorski i seniorski rekord sa vremenom 3:53,50; na 100 slobodno zauzeo je 67. mjesto sa vremenom 0:50,11 i oborio juniorski i 15. godina star seniorski rekord; na 100 mješovito zauzeo je 36. mjesto sa vremenom 0:56,08 i oborio juniorski i seniorski rekord; na 50 delfin zauzeo je 63. mjesto i sa
vremenom 0:24,87 oborio juniorski rekord; na 200 slobodno zauzeo je 56. mjesto i sa vremenom 1:50,76 oborio juniorski i seniorski rekord. Ensar je na proteklom Svjetskom prvenstvu na 50 metarskom bazenu u Rimu već isplivao potrebnu normu (800 FINA bodova) za Olimpijadu, a sada ju je potvrdio i na 25 metarskom bazenu.

Alić Zlatko (1992 godište) je plivao 6 utrka i oborio 3 rekorda (2 juniorska i 1 seniorski): na 200 mješovito zauzeo je 40. mjesto; na 100 delfin zauzeo je 43. mjesto; na 50 leđno zauzeo je 53. mjesto i sa vremenom 0:27,50 oborio juniorski i seniorski rekord; na 50 prsno zauzeo je 52. mjesto; na 200 delfin zauzeo je 31. mjesto i sa vremenom 2:04,81 oborio juniorski rekord.

Selma Atić (1990 godište) je plivala 6 utrka i oborila 1 seniorski rekord: na 50 prsno zauzela je 53. mjesto; na 200 mješovito zauzela je 33. mjesto; na 50 delfin zauzela 46. mjesto; na 200 prsno zauzela je 42. mjesto i sa vremenom 2:40,96 oborila seniorski rekord; na 100 prsno zauzela je 54. mjesto; na 100 delfin zauzela je 39. mjesto.

Naši reprezentativaci su ostvarili postavljene ciljeve pred ovo Evropsko prvenstvo te smo jako zadovoljni njihovim nastupima. Nažalost, zbog situacije u kojoj se nalazi plivanje u Bosni i Hercegovini ovo je trenutno najbolje što BiH plivanje može, a naši najbolji plivači su u svim utrkama ostvarili poboljšanje ličnih rezultata i pomakli granice BiH plivanja 15 puta.