Istorija OI: Los Angeles 1984.

U susret Londonu

Istorija OI: Los Angeles 1984.

Od Igara u Los Angelesu počinje jedna nova era možemo slobodno napisati modernog sporta, biznica, profesionalizma. Amerikanci su sve pripremili na svoj način, borilišta su bila sjajna tribine ispunjene na svim sportovima, pa i na fudbalskom turniru.

Na kraju su zaradili 223 miliona dolara. Sve je bilo pripremljeno na najbolji način.Od ceremonije otvaranje do one zatvaranja.Ukupno je nastupilo 6829 sportaša i sportašica, 140 zemalja, 23 sporta su bila zastupljena.Istočni blok, na čelu sa Sovjetskim Savezom, jednako je uzvratio Amerikancima za bojkot Igara u Moskvi. Iz "kolosijeka je iskočila" jedino Rumunjska, kojoj se na kraju to višestruko isplatilo jer je bila druga na tablici osvojenih medalja.

Igre su protekle u znaku američkog atletičara Carla Lewisa, koji je najavio da će ponoviti uspjeh Jesseja Owensa s Igara u Berlinu godine 1936., i osvojiti zlato na 100 i 200 metara, u skoku u dalj i štafeti 4x100 m. O tome se pričalo i pisalo uoči Igara, za vrijeme trajanja i nakon njih.

Njegov podvig završen je posljednjeg dana Igara pobjedom američke štafete na 4x100 m, s novim svjetskim rekordom. U svim je disciplinama pobijedio uvjerljivo, a gledatelje je zadivio brzinom i gipkošću. U olimpijskoj karijeri osvojio je ukupno devet zlatnih medalja, što je uspjelo samo još Paavu Nurmiju, Marku Spitzu i Larisi Latinjinoj.

Također je jedan od trojice koji je četiri puta pobjeđivao u istoj disciplini. Zlatnu medalju u skoku u dalj osvojio je u Los Angelesu, Seoulu (1988.), Barceloni (1992.) i Atlanti (1996.). U Los Angelesu počelo je i njegovo višegodišnje suparništvo u utrci na 100 m s Kanađaninom Benom Johnsonom (Johnson je u Los Angelesu bio treći na 100 m).

U Los Angelesu su atletičarke prvi put trače maraton (Joan Benoit), pvu medalju za Kinu u istoriji osvojio je Xu Haifeng (50 pištolj), Marakonka Nawal El Moutawakel je trijumfom na 400 metara s preponama postala prva muslimanka osvajačica zlata.Sebastian Coe je bio zlatni 1500 metara, Daley Thompson drugo uzastopno u desetoboju. Za domaću košarkašku selekciju igrali su Sam Perkins, Cris Mullin, Pat Ewing, Alvin Robertson i Michael Jordan.

Jugoslavija je u Los Angelesu završila na devetom mjestu po broju osvojenih medalja.Jugoslavenska reprezentacija nastupila je sa 140 sportaša u 16 sportova koji su osvojili rekordnih 18 medalja - sedam zlatnih, četiri srebrne i sedam brončanih.

Nakon što je na OI u Montrealu 1976. osvojio zlatnu i brončanu medalju u kanuu jednokleku C-1, Matija Ljubek je u Los Angelesu sa Zemuncem Mirkom Nišovićem u kanuu dvokleku C-2 na 500 m osvojio zlatnu medalju, a na 1000 m srebrnu.

Anton Josipović iznenadio je boksački svijet osvajanjem zlata u poluteškoj kategoriji. U istoriji olimpijskog boksa ostalo je zapisano da je jugoslavenski sudija Gligorije Novičić u polufinalnom susretu između Novozelanđanina Barryja i Amerikanca Holyfielda zbog knock-outa poslije gonga diskvalificirao američkog boksera. Barry se zbog posljedica knock outa nije mogao boriti u finalu, pa je Josipović bez borbe dobio zlatnu medalju.

Vlado Lisjak, hrvač "Gavrilovića" iz Petrinje, u Los Angelesu je osvojio zlatnu medalju u lakoj kategoriji. U finalu je poslije samo 57 sekundi borbe 'tuširao' Finca Sipilu kojemu je pripalo srebro, a Amerikancu Martinezu brončano odličje.

Zlato su osvojili vaterpolisti predvođeni Ratkom Rudićem.U posljednjem susretu protiv domaćina, Jugoslaviji je trebao bod. Završilo je 5:5, iako su Amerikanci vodili 5:2. Rukometaši su bili tako zlatni. U finalu bolji od Zapadne Njemačke 18:17. Rukometašice su predvođene Jasnom Merdan također zlatne bez poraza. Košarkaši su brončani, medaljom su se okitili Sabit Hadžić, Dražen Dalipagić, Emir Mutapčić, Ratko Radovanović. Nakon šest pobjeda u polufinalu je bila bolja Španija. Za broncu je poražena Kanada 88:82.


Pomalo neočekivano i fudbaleri su treći.Prvo su u grupnoj fazi upisali sve tri pobjede, a onda su deklasirali Zapadnu Njemačku 5:2.Brehme, Mill, Buchwald, Rahn su bili nadigrani, Boro Cvetković je postigao tri gola.U polufinalu je Francuska slavila na produžetke.Jugoslavija je igrala sa devetoricom pred 97.000 gledalaca .Lacombe i Xureb su presudili u produžetku.

Protiv Italije se igrao pred 100,000 gledalaca u Pasadeni.Italija je vodila ali su Baljić i Deverić kreirali preokret.Italiju je vodio Enzo Bearzot, igrao je Baresi, Massaro, Serena, Vignola. Za Jugoslaviju su igrali  Ivan Pudar, Vlado Čapljić, Mirsad Baljić, Srećko Katanec, Marko Elzner, Ljubomir Radanović, Admir Smajić, Nenad Gračan, Milko Đurovski, Mehmed Baždarević, Borislav Cvetković, Tomislav Ivković, Jovica Nikolić, Stjepan Deverić, Branko Miljuš, Dragan Stojković i Mitar Mrkela.

Od osvajača medalja tu treba dodati Šabana Trstenu (zlato), boksera Redžepa Redžepovskog (srebro), kanuistu Milana Janića (srebro), hrvača Refika Memiševića (srebro). Brončani su još bili Mirko Puzović i Aziz Salihu (boks), Zoran Pancić i Milorad Stanolov (veslanje), Šaban Sejdiju i Jozef Tertei (hrvanje).

 

 

 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.