
U vrijeme kada su studenti širom Evrope, Amerike bili na ulicama stigle su XIX. olimpijske igre kojim je domaćin bio Ciudad Mexico.Čelnici MOO su bili u velikoj dilemi, da li oduzeti domaćinstvo Meksiku, jer je i tamo bilo velikih problema.
Svega deset dana prije početka Igara 43 studenta su ubijina na jednom trgu. Naravno, domaćinstvo se nije moglo promijeniti u deset dana i predsjednik Gustavo Diaz Orda ih je svećano otvorio 12.oktobra. Učesnici su morali biti dobro pripremljeni jer su se suočili sa visokom nadmorskom visinom.
To kao da im je odgovaralo jer su postignuta čak 34 svjetska rekorda.Jedan od njih se posebno pamti, jer trajao je 23 godine. Bob Beamon je u skoku u dalj skočio nevjerovatnih 8.90. Čak i nije znao koliko je to u tom trenutku s obzirom da svoje dužine računao u feetima. Glavni konkurent u borbi za medalju Ralph Boston mu je ''objasnio'' o čemu se radi. Rekord je ostao pune 23 godine.
Věra Čáslavská je nastavila berbu medalja, osvojila je četiri zlata, dva srebra, borila se sa gimnastičarkama Sovjetskog Saveza.Na postolju je prilikom intoniranja himne SSSR-a pognula glavu, okrenula se. To je bio njen odgovor na okupaciju Čehoslovačke dva mjeseca ranije.
Nešto slično su napravili Tommie Smith i John Carlos na proglašenju najboljih na 200 metara. Njih dvojica su spustila glavu te visoko podigli stisnutu šaku. To je bio simbol pokreta ''Black Power'' u borbi protiv crnačke diskriminacije. Obojica su izbačena iz sela.
Dick Fosbury uveo je revoluciju u skoku u vis preskačući letvicu okrenut leđima. Osvojio je zlato, a njegov su stil prihvatili svi visaši i visašice.Njegov zemljak Al Oerter je osvojio četvrto zlato zaredom u bacanju diska. george Foreman je bio zlatni u teškoj kategoriji.
Jugoslavija je na Olimpijske igre u Mexico poslala 69 sportaša koji su se natjecali u 11 sportova.Osvojeno je osam medalja.Pamti se velika Đurđici Bjedov.Đurđica je u finalu na 100 m prsno postavila olimpijski rekord s vremenom 1:15.8 i osvojila zlatnu medalju. U istoriju je ušla kao prva pobjednica u toj disciplini, što je na program Igara uvedena u Mexicu. Na dvostruko dužoj stazi, 200 m prsno, osvojila je srebrnu medalju rezultatom 2:46.4.Miroslav Cerar je bio zlatni u konju s hvataljkama a pojedinačne medalje su osvojili hrvači Stevan Horvat (srebro), Branislav Simić (bronca) i bokser Zvonko Vujin (bronca).
Vaterpolisti su nakon tri druga mjesta konačno otišli do kraja.U polufinalu bolji od Mađarske, u finalu od SSSR 13:11 nakon produžetaka.Košarkaši su bili srebrni. U polufinalu su slavili protiv SSSR-a pola koša 63:62, u finalu su Amerikanci bili prejaki 65:50. Na Igrama je nastupilo 5516 sportaša i sportašica (781 žena i 4735 muškaraca), 20 sportova je bilo zastupljeno.po prvi put je slika sa Igara bila u boji, elektronika je polako preuzimala primat od ručnih štoperica.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.