Istorija OI: Montreal 1976.

U susret Londonu

Istorija OI: Montreal 1976.

Olimpijske igre održane u Montrealu 1976.godine, domaćini pamte samo po jednom. Velikom dugu koji je ostao nakon njih. Dugu koji je iznosio 1.6 milijardi dolara, koji je napokon isplaćen 2006.godine.

Nažalost, od Montreala počinje nova era bojkota. Montrealsku olimpijadu bojkotirale su 22 afričke zemlje. One su tražile da se iz Igara isključi Novi Zeland jer je njegova ragbijaška selekcija gostovala u Južnoafričkoj Republici, gdje je vladao aparthejd.

Na ovim igrama smo imali 6084 učesnika, od čega je 1260 bilo sportšaica.Ukupno su učestvovale 92 zemlje. Olimpijski plamen su upalili atletičari Stéphane Préfontaine i Sandra Henderson.Igre u Montrealu pamtimo po velikoj gimnastičarki, Nadiji Comaneci.

Comaneci je u Montrealu imala svega 15 godina, a osvojila je tri zlata i srebro.Posebno je u sjećanju ostao nastup na dvovisinskom razboju 18.jula 1976.godine.Nastup za čistu desetku, ali ne jednu već šest desetki. Prva gimnastičarka u istoriji.Osvojila je zlato u višeboju, na gredi i dvovisinskim ručama, broncu za vježbi na tlu i ekipno srebro.Nadia Comaneci je 1989.godine pobjegla u SAD gdje i danas živi.

Plivačica iz Njemačke, Kornelia Ender je došla blizu rekordu Marka Spitza.Odlična Njemica osvojila je pet zlatnih medalja - na 100 i 200 m slobodno, 100 m leptir, te u štafetama 4x100 m slobodno i 4x100 m mješovito.

Gimnastičar Shun Fujimoto je postao veliki heroj. on je nastupio za svoju reprezentaciju u ekipnom takmičenju i odradio je svoj nastup do kraja.Ali kako ? Sa povrijđenim koljenom izveo je vježbu na krugovima, nije želio odustati, a povredu je sakrio od trenera i sudija.Na kraju je Japan uzeo ekipno zlato.

Kubanac Alberto Juantorena je postao u Montrealu prvi atletičar koji je na Olimpijadi slavio na 400 i 800 metara.
Na 400 metara je pobjedio Freda Newhousea, Hermana Fraziera, na 800  Ivu van Damme i Ricka Wohlhutera.

Bokserski turnir se pamti po jednom posebnom podatku.Tamo su nastupili kasnije veliki prvaci Leo Randolph, Howard Davis, Ray ''Sugar'' Leonard i Michael Spinks. Sva petoric su stigla do zlatnih medalja.

U Jugoslaviju iz Montreala stiglo osam medalje. Najvećeg sjaja su bile one legendarnog ''brke'' Matije Ljubeka. Ljubek je osvojio zlato na 1.000 metara u kanuu jednokleku. Ljubek je bio i brončani na 500 metara, dok je drugo zlato osvojio hrvač Momir Petković grčko-rimskim stilom do 82 kg.

Košarkaši su bili na kraju drugi, u finalu su Amerikanci slavili sa ubjedljivih 95:74. Predhodno su u polufinalu košarkaši Jugolasvije dobili pet razlike 89:84. U ovoj selekciji su igrali Mirza Delibašić, Dražen Dalipagić, Žarko Varajić. Vaterpolisti i rukometaši su završili kao peti.Tadija Kačar je bio srebrni, Ace Rusevski brončani, baš kao i judaš Slavko Obadov.

Sovjetski Savez je bio ubjedljivo na prvom mjestu po broju osvojenih medalja, ukupno ih je na kontu bilo 125.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.