
Na posljednjim XXIX. olimpijskim igrama u Pekingu postavljene su neke nove granice, neki novi rekordi. U svakom pogledu to su bile sjajne Igre na kojima smo imali rekord broj sportaša (11.028) iz rekordnog broja država (204). Ukupno su srušena 43 svjetska i 132 olimpijska rekorda.
Svaka priča o Igrama u Pekingu počinje i završava sa Michaelom Phelpsom i Usainom Boltom. Priča koja traje i dan danas.Phelps je u Pekingu postao najbolji plivač u istoriji, najbolji olimpijac svih vremena, jedini sportista koji je na jednim igrama osvojio osam zlata.
Velika priča je počela od utrke na 400 mješovito gdje postavlja svjetski rekord sa 4:03.84. Onda je stigla štafeta 4x100 slobodno.Amerikanci su kasnili za Francuzima, stvar je krenuo spašavati Jason Lezak, koji je odradio kao u transu svojih 100 metara za svjetski rekord. Phelps svoj pohod na osam zlata nastavlja na 200 slobodno (svjetski rekord), 200 leptir (svjetski rekord), pa onda su tu zlata na 4x200 slobodno i 200 mješovito (svjetski rekord).
Nije bilo lako sa čavićem na 100 leptir, ali se provukao. Tačku na i stavio je na 4X100 mješovito. Uspio je Phelps, osvojio je osam zlata, da li ga može neko pomjeriti, da li može odgovoriti na ovaj izazov teško.
Na stadionu "Ptičje gnijezdo" briljirao je Jamajčanin Usain Bolt koji je baš i Phelps dokazao da je sve moguće.Tri finala, tri zlata, tri svjetska rekorda.Na 100 metara je slavio sa nevjerovatnom lakoćom, nevjerovatnom brzinom.već nakon 30 metara je sve bilo jasno, u cilju je stajalo vrijeme 9.69. Tako lako i tako brzo u utrci koju je gledalo tri pol milijarde ljudi.
Svjetski rekord je Bolt srušio i na 200 metara, onaj Michaela Johnsona (19.32). Opet je bio prebrz za ostale koji u ostali iza njega.Shawn Crawford je sa 19.96 bio drugi, Walter Dix sa 19.98 treći.Njihovi zaostatci sve govore.Treće zlato je bilo ono štafetno na 4x100.Zajedno sa Carterom, Fraterom i Powellom je srušio još jedan rekord za treće zlato. Mnogi su skloni tvrdnji da sve ovo Bolt može ponoviti i u Londonu.
Kod sportašica jedina osvajačica tri zlata na ovim Igrama,bila je australska plivačica Stephanie Rice (200 i 400 mješovito i štafeta 4x200 slobodno), dok je američka plivačica Natalie Coughlin osvojila najveći broj medalja - šest (jedno zlato, dva srebra i tri bronce).
Rebecca Adlington je uzela dva zlata, ali još važnije srušila svjetski rekord na 800 slobodno sa 8:14.10, rekord Janet Evans koji je trajao od 1989.godine.Kanađanin Ian Millar je na svojim devetim Igrama stigao do prve medalje, srebra u preponskom jahanju.
Amerikanci nisu dozvolili još jedan neuspjeh nakon Atine, ponovo su zlatni, njihove kolegice četvrtu put zaredom. Argentinci su odbranili zlato iz Atine, opet su u finalu pobjedili minimalno 1:0, protivnik je bila Nigerija.
Najbolje rukometne selekcije su one Francuske i Norveške. Francuzi su u finalu igrali protiv Islanda, dok je protivnik Norveške bila Rusija.
Amerikanci su u finalu odbojkaškog turnira slavili protiv Brazila koji je bolji u ženskoj konkurenciji. Vatrpolisti Mađarske su nedodirljivi, zlato iz Pekinga bilo je treće zaredom.
Teniske medalje su osvojili Rafael Nadal i Elena Dementieva, dok su u paru bili najbolji Federer i Wawrinka odnosno sestre Williams.
Domaćini su na kraju imali 100 osvojenih medalja, 51 je bila zlatna.Amerikanci imaju deset medalja višeali manje zlatnih.
Na Igrama u Pekingu BiH je imala tek pet sportista.To su bili : atletičari – Hamza Alić, Lucija Kimani, judaš – Amel Mekić, plivač – Nedim Nišić i strijelac – Nedžad Fazlija.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.