
Ono što se nije dogodilo 1908.godine (erupcija vezuva), jeste 52 godine kasnije. Vječni grad je ugostio 5338 sportaša i sportašica (611 žena i 4727 muškaraca), koji su nastupali u 17 sportova i 150 disciplina.
Igre je otvorio predsjednik Italije Giovanni Gronchi, zakletvu je položio atletičar Adolfo Consolini.Na ovim igrama će svijet upoznati ''crnu gazelu'' Wilmu Rudolph, Abebu Bikilea atletičara iz Etiopije, boksera Cassiusa Claya, hokejaše Pakistana, gimnastičarke Rusije.Slika iz Italije je išla u cijeli svijet, prvi put u istoriji, 18 zemalja u Evropi je uzimalo sliku iz Rima, sa par sati zakašnjenja Amerika, Kanada, Japan.
Srca publike osvojila je 20-godišnja američka sprinterica Wilma Rudolph.Prvu medalju (brončanu) osvojila je na Olimpijskim igrama 1956. kao članica štafete 4x100 metara. Neposredno prije Igara u Rimu, na prvenstvu SAD-a postavila je svjetski rekord na 200 m (22,9), a na Olimpijskim igrama najprije je u polufinalu izjednačila rekord na 100 m (11,3), a zatim ga u finalu poboljšala za tri desetinke. No, zbog prejakog vjetra, nije joj priznat. Osim zlata na 100 m, osvojila ga je i na 200 m, te u štafeti 4x100 metara.Wilma je kao djevojčica pobjedila dječiju paralizu.
Igre u Rimu bile su posljednje na kojima je učestvovala Južna Afrika. MOO, naime, nije mogao tolerirati rasističku politiku koju je provodila tadašnja južnoafrička vlada. Ova zabrana nastupa trajala je 32 godine, sve do 1992.
Rim će pamtiti i etiopskog maratonca Abebea Bikilu, koji je deklasirao protivnike, a trčao je bos. Bikila je osvojio zlato u maratonu sa 2:15.16.
Cassius Clay je do zlata redom pobjeđivao Yvona Becota, Gennadiya Shatkova, Anthonyja Madigana i na kraju Poljaka Zbigniewa Pietrzykowskog.Kada je odbio da ide u Vijetnam, oduzeti su mu naslovi, pobjede. Jednom prilikom je izjavio kako je medalja iz Rima završila u rijeci Ohio.
Svoje heroje Rim je imao i u relativno manje atraktivnin sportovima. Pakistan je pobjedio Indiju u finalu hokejaškog turnira, to je bio prvi poraz Indije nakon 1928.godine.Gimnastičarke Sovjetskog Saveza su osvojile 15 od mogućih 16 medalja. Larisa Latynina je u svoju riznicu dodala tri zlata, dva srebra i jednu broncu.
Mađar Aladár Gerevich je u Rimu bio po šesti put zaredom zlatni u mačevanju disciplina sablja. Četvrto uzastopno zlato je izborio danski jedriličar Paul Elvstrom dok je njegov zemljak, biciklist Knut Jensen umro tokom nastupa. Kasnije se ispostavila zbog korištenja dopinga.
Reprezentacija Jugoslavije je nakon uazstopnih poraza u finalima, u Rimu napokon stigla do zlata.Andrija Anković je nosio tada dres selekcije koja je nadigrala Dansku u finalu 3.1, golovima Galića, Matuša i Kostića.U košarci je Jugoslavija završila kao šesta, vaterpoloisti kao četvrti.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.