Istorija OI: Seoul 1988.

U susret Londonu

Istorija OI: Seoul 1988.

Juan Antonio Samaranch je usmjerio Igre u željenom pravcu. Sve više se novca se počelo vrtjeti, Igre za mnoge postaju mamac.Nakon Los Angelesa, 8391 sportaša i sportašica je dočekao Seoul.

Tu su bili Amerikanci, Sovjeti, nedostajalo je nešto zemalja iz komunističkog uređenja, Kuba i još neke, ali ovo su nakon duže vremena bile prave Igre.Ukupno 159 zemalja, 23 sporta, 237 disciplina, sve je to pratilo  11.331 akreditovanih novinara.

Ipak, na ovim Igrama će dogoditi nešto što je kasnije okarakterisano kao najveći doping skandal u istoriji.Doping koji je stigao kao proizvod velikog atletiskog rivalstva na relaciji Carl Lewis - Ben Johnson. Johnson je prije Seoula bio svjetski prvak i svjetski rekord sa 9.83, a onda je došla finalna utrka na 100 metara 24.septembra. Ben je pobjedio u vremenu novog svjetskog rekorda sa 9.79.Slavlje nije dugo trajalo.


U Benovom uzorku urina pronađen je nedozvoljeni stanozolol, oduzeta mu je medalja, rezultati brisani.Godinu kasnije je priznao uzimanje nedozvoljenih sredstava, čak je njegov trener izjavio kako je Ben ''pod dopingom'' od 1981.godine!


I dok je muško finale na 100 ostalo u sjeni Benovog dopinga, kod atletičarki smo uživali u nastupu neponovljive  Florence Griffith-Joyner. Flo - Jo je pobijedila na 100 m, u štafeti 4x100 m i na 200 m sa svjetskim rekordom (21,34), koji se i danas čini nedostižnim.uz Flo - Jo tu je bila još jedna odlična sportašica, plivačica Kristin Otto iz istočne Njemačke koja je skupila šest zlatnih medalja.


Iznenađenje se dogodilo kod plivača na 100 leptir. Tamo je pobjedio tamnoputi Anthony Nesty.Prvi put je jedan tamnoputi plivač osvojio zlatnu medalju. Da stvar bude zanimljivija, pobjedio je Matta Biondija koji je lovio šest zlatnih medalja. ostao je na pet.


Roy Jones Junior je bio daleko bolji u finalu polusrednje kategorije od domaćeg boksera Park Si-Huna. Sudije su mislile drugačije, Korejanac je slavio 3:2, sva trojica sudija su supendovana, rezultat je ostao.


Greg Luganis dvostruki osvajač zlata je prilikom jednog skoka udario glavom u dasku. Bilo je krvi u bazenu, a par godina kasnije je Luganis obznanio kako je zaražen virusom HIV-a.Srećom taj virus se ne može širiti u vodi.U Seoulu su posljednji put nastupe reprezentacije SSSR-a, DDR-a, Čehoslovačke i Jugoslavije.

Jugoslavenska reprezentacija nastupila je sa 155 sportaša u 17 sportova koji su osvojili 12 medalja - tri zlatne, četiri srebrne i pet brončanih.Zlatni su bili strijelci Jasna Šekarić, Goran Maksimović i vaterpolisti drugi put zaredom. Opet su u posljednjoj utakmici igrali sa Amerikancima, slavili su 9:7.


Srebrnu medalju su osvojili košarkaši, košarkašice. Košarkaši su izgubili od Sovjetskog Saveza 63:76, košarkašice od SAD 70:77.U toj selekciji su igrale Mara Lakić, Razija Mujanović, Vesna Bajkuša.Hrvač Šaban Trstena je ovaj put srebrni baš kao i stonotenski par Primorac - Lupulesku.Brončani su bili rukometaši sa Smajilagićem, Saračevićem, Muhamedom Memićem, Erminom Velićem.

Pojedinačno medalje su još osvojili bokser Damir Škaro, veslači Sadik Mujkič-Bojan Prešeren, zatim još jednu Jasna Šekarić, te stonoteniserke u paru Gordana Perkučin i Jasna Fazlić.

Sovjetski Savez je za kraj osvojio 132 medalje od čega je 55 bilo zlatnih, DDR 102, SAD 94.Nakon Igara u Seoulu više ništa neće biti isto.


 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.