
Na prijedlog Ministarstva kulture i sporta KS
Skupština Kantona Sarajevo usvojila Nacrt zakona o sportu
Na Skupštini Kantona Sarajevo održanoj danas usvojen je Nacrt sporta vezan za finansiranje sporta koji je usvojen na prijedlog Ministarstva kulture i sporta.
Upravo je Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda sa svojim saradnicima radio na nacrtu ovog važnog zakona i sada su na dobrom putu da privedu kraju svoja obećanja i najave.
A, da je na Skupštini prošao prijedlog zakona javnost je obavijestio Magoda, koji je između ostalog istakao:
"Danas pišemo historiju sporta u Kantonu Sarajevo!
Danas je Skupština Kantona Sarajevo, na prijedlog Ministarstva kulture i sporta KS, usvojila Nacrt novog Zakona o sportu sa 21 glasova ZA.Danas zaista pišemo historiju sporta u Kantonu Sarajevo! Ovaj zakon nije samo skup članova i stavova ovo je rezultat rada uglednih profesora, sportskih stručnjaka i naših proslavljenih sportista.
Prvi put zakonski garantiramo finansiranje sporta, jasno prepoznajemo jednakopravno učešće sportista s invaliditetom i paraolimpijaca, uvodimo trajne naknade za najveća sportska dostignuća i stvaramo društvo jednakih mogućnosti.
Oglasi
Ovo nije zakon jedne vlade ili jedne politike ovo je zakon svih nas, zakon za sportiste, trenere, roditelje, djecu i cijelu našu zajednicu.
Siguran sam da ćemo nakon javne rasprave svi zajedno stati iza ovog zakona i pokazati koliko nam je zaista stalo do sporta i budućnosti naših sportista", stiče Magoda između ostalog u saopštenju u kojem je naveo i koje bio protiv.
Danas pišemo historiju sporta u Kantonu Sarajevo! Danas je Skupština Kantona Sarajevo, na prijedlog Ministarstva...
Posted by Kenan Magoda on Tuesday, July 15, 2025
Nacrt zakon o sportu sadrži osam tačaka, a to su:
1. Prepoznaje sport kao djelatnost od javnog interesa i uspostavlja sistem finansiranja koji će biti siguran i zakonski garantovan;
Oglasi
2. Uvodi obavezu izrade Strategije razvoja sporta i Programa razvoja sporta, kako bismo jasno znali kojim putem idemo i da to više ne zavisi samo od političke volje trenutnih vlasti;
3. Uspostavlja centralni informacioni sistem za evidenciju svih sportskih subjekata i objekata, te digitalno praćenje ulaganja i rezultata, čime podižemo transparentnost na viši nivo;
4. Precizno definiše prava, obaveze i odgovornosti sportskih saveza, klubova i drugih organizacija, uređuje njihovo unutrašnje funkcionisanje, sprječava sukobe interesa i štiti javni interes;
5. Omogućava javno-privatna partnerstva i poticaje za ulaganja u sportsku infrastrukturu, kao i razvoj sportskog turizma i zapošljavanja kroz sport.
6. Zakon prepoznaje jednakopravno učešće svih sportista, uključujući sportiste s invaliditetom i paraolimpijce.
7. U ovom zakonu inkluzija i nediskriminacija nisu samo deklarativne fraze, nego konkretna prava i mehanizmi koji omogućavaju ravnopravno priznavanje sportskih dostignuća svih naših sportista.
8. Ovim zakonom po prvi put precizno su utvrđene trajne novčane naknade za vrhunska sportska postignuća — za sportiste koji su osvojili medalje na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama, svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim i paraolimpijskim sportovima, kao i na evropskim prvenstvima.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.