
Slaven Kovačević, generalni sekretar USD Bosna
Rezultat podređen borbi za preživljavanje
Zakon o sportu na državnom nivou BiH, iako je prošle godine usvojen, do sada je jako malo pomogao sportu, sportistima i sportskim radnicima u našoj zemlji.
Generalni sekretar Univerzitetskog sportskog društva Bosna Slaven Kovačević kaže kako je 19 klubova ovog društva protekle sezone ostvarilo zapažene rezultate, uz minimalnu finansijsku podršku države. Razlog (ne)pomoći leži upravo u (ne)provođenju Zakona o sportu, odnosno nekih njegovih dijelova.
„Sportski radnici se nikada nisu bavili finansijama, naš bi posao trebao biti samo proizvodnja rezultata. Međutim, danas imamo problem obezbjeđivanja uslova za rad. Rezultat je podređen borbi za preživljavanje“.
SportSport.ba: Koliko je politika uticala na (ne)provedbu Zakona o sportu?
„Zakon o sportu na nivou BiH stupio je na snagu u aprilu 2008. godine i rezultat je političkog kompromisa. Zakon je u većem dijelu formalno pravne prirode, dakle bez politike, jer se radi o isključivo stručnim pitanjima. Baš je zbog toga čudno da se politički dio Zakona o sportu provodi, dok se stručna pitanja ne implementiraju“.
SportSport.ba: Koja se to konkretno stručna pitanja iz Zakona nisu sprovela?
„Kao prvo, poreske olakšice iz članova 67. i 68, koje se odnose na sportske organizacije, ali i one koji ulažu sredstva u sport. Drugo, neriješen status sportskih objekata kroz još uvijek neriješenu kategorizaciju iz članova 56. i 57. kako bi saznali vrstu i način finansiranja korištenja objekata, te treće otvoreno pitanje moguće privatizacije sportskih objekata“.
SportSport.ba: Šta bi bh. sport dobio uvođenje poreskih olakšica?
„Olakšice koje je utvrdio Zakon, a nije ih precizno definisao, dovodi do konfuzije da se ne zna šta se zapravo tim mislilo prilikom donošenja Zakona. Zbog toga je jako važno da se na jedan od dva načina riješi stavljanje u implementaciju poreskih olakšica prema sportu. Prvi način je da Ministarstvo civilnih poslova inicira izmjene i dopune poreskih propisa na nivou entiteta, čime se bi se stvorio pravni okvir za provođenje takvih olakšica. U tom potencijalnom dokumentu Ministarstva civilnih poslova potrebno je odrediti vrstu poreskih olakšica, odnosno njihovu visinu, te u okviru tih elemenata izvršiti uticaj na entitetske propise u smislu njihove izmjene i dopune kako bi bili u skladu sa Zakonom. Drugi način se odnosi na donošenje legitimnih specijalističkih propisa na entitetskom nivou koji će na osnovu Zakona utvrditi sva pitanja koja se tiču sportskog sistema, između ostalog i poreskih olakšica“.
Sportsport.ba: Kakve su posljedice trenutnog stanja kada su u pitanju porezi u sportu?
„Trenutno stanje odnosi se na našu nepovoljnu stvarnost u kojoj nas (USD Bosna op.a.) resorno Ministarstvu finansija Federacije BiH, u smislu poreskih ubiranja, tretira kao razvijene komercijalne firme, kao naprimjer BH Telecom i tako nastoji naplatiti niz poreza kao da smo poslovni subjekt. Podsjećanja radi, čvrsto vjerujem da to raznorazni dužnosnici znaju, sportske organizacije u BiH (klubovi, savezi, OKBiH), registrovani su kao nevladina, neprofitna udruženja. Od USD Bosna se recimo traži da američke košarkaše registrujemo kao radnike u fabrici sa radnom knjižicom, stažom i zdravstveno-socijalnim osiguranjem, te još da uplatimo i sve vrste doprinosa. To se od nas traži jer je administraciji u poreskim organima tako lakše da u pogledu nedorečenih propisa sami kreiraju pravni ambijent u kojem za sebe imaju manje posla, a znatno više poreskih davanja. Očekujemo da nadležne institucije shvate ozbiljnost problema u kojem se od siromašnog sporta nastoji naplatiti neki porezi, koji se po strukturi i namjeni u normalnim država nikada ne bi nametali sportskim organizacijama. Implementiranje članova 67. i 68. Zakona o sportu jedno je od ključnih pitanja za buduće funkcionisanje sporta“.
Sagledavši kompletnu situaciju, nije ni čudo što se sportski uspjesi u ovoj državi mjere u „gramima“. Nedovoljna, gotovo nikakva, podrška države i nadležnih institucija sportu, sportskim organizacijama i sportistima u BiH, opravdana neimplementacijom Zakona o sportu, doveli su ovu društvenu granu na veoma nizak nivou, vjerovatno najniži od osamostaljenja BiH.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.