Vollmer srušila svjetski rekord, Amerikanci bez zlata

Iznenađenje u štafeti 4x100

M. Maksimović

Dva dana su plivačkih takmičenja iza nas, osam finala i definitvno ljubitelji plivanja mogu uživati. Sa dva svjetska rekorda i dva velika iznenađenja, zaključen je drugi dan.

Svjetski rekord na 100 leptir srušila je 24-godišnja Dana Vollmer, Amerikanka koja je prije osam godina plivala u zlatnoj štafeti na 4x200 metara u Atini. Nakon toga je postala svjetska prvakinja na 100 leptir u Šangaju, ali je opet kao članica štafete u Šangaju i Melbourneu osvajala zlata. U Londonu je Vollmer postavila novi svjetski rekord u vremenu 55.98.

Njen rezultat je za osam stotinki bolji od vremena Šveđanke Sarah Sjostrom iz 2009. Šveđanka je u ovom finalu završila na četvrtom mjestu sa 56.94.Srebro je pripalo Kineskinji Ying Lu (56.87), a bronca Australki Aliciji Coutts (56.94).

Francuskinja Camille Muffat je do ovih Igra imala dva zlata iz Dubaia i Debrecena sa svjetskog odnosno evropskog prvenstva u malim bazenima.Imala je dvije bronce iz Šangaja na 200 i 400 slobodno.Ipak, za svoj najbolji rezultat u karijeri izabrala je Igre u Londonu.Osvojila je prvu olimpijsku medalju i to zlatno na 400 slobodno.

Slavila je u vremenu 4:01.45 ispred Amerikanke Allison Schmitt (4:01.77) i Britanke Rebecce Adlington.Olimpijska prvakinja iz Pekingu na 400m i 800m slobodno je do bronce stigla sa 4:03.01.

Na kraju smo imali utrke štafeta na 4x100 metara slobodno. I tu se dogodilo veliko iznenađenje, Amerikanci su ostali bez zlata.Premda su Amerikanci bili veliki favoriti i vodili su nakon tri izmjene, Ryan Lochte u posljednjih 100 metara nije uspio sačuvati prednost i Francuz Yannick Agnel ga je uspio prestići. Amerikanci su na koncu bili drugi, dok su broncu osvojili Rusi. Svjetski prvaci Australci zauzeli su četvrto mjesto.

U američkoj štafeti nastupio je i Michael Phelps koji je osvojio svoju prvu srebrnu olimpijsku medalju u karijeri i ukupno 17 medalju na OI. Zlato Francuskoj su osigurali  Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Clément Lefert i Yannick Agnel u vremenu 3:09.93