U Vikersundu
Let koji je pomjerio granice skijaških skokova: Norvežanin izveo čudo, jedva je doskočio
Iz godine u godinu skijaški letovi pomjeraju granice, a uskoro ćemo gledati i letove preko 255 metara što je prije par godina bilo jednostavno nezamislivo.
Nova era u ski-letovima počela je prije 14 godina kada je obnovljena i produžena letaonica u Vikersundu.
Nakon toga, renovirana je i letaonica na Planici.
Upravo smo u Vikersundu vidjeli i prve letove preko 250 metara, a 2015. godine stigao je prvi historijski momenat u ovom atraktivnom sportu.
Norveški ski-skakač Anders Fannemel ispisao je stranice sportske historije impresivnim letom od 251,5 metara na čuvenoj letaonici u Vikersundu 2015. godine.
Fenomenalnim skokom postavio je tada novi svjetski rekord u ski-letovima, pomjerivši granice mogućeg u ovom adrenalinskom sportu.
Oglasi
Pred oduševljenim navijačima Fannemel je pokazao izvanrednu hrabrost, tehniku i savršenu kontrolu u zraku, a njegov podvig ostao je upisan kao jedan od najveličanstvenijih trenutaka u historiji ski-skakanja.
To je bio prvi zvaničan let preko 250 metara koji je priznat kao aktuelni svjetski rekord u skijaškim letovima.
Fannemel je tako pokrenuo lavinu sjajnih letova koji će kasnije biti sve duži i bolji.
Nakon Fannemela preko 250 metara išli su i Peter Prevc, Stefan Kraft, Ryoyu Kobayashi, Domen Prevc…
Rekord Andersa Fannemela oborio je Stefan Kraft koji je 2017. godine također u Vikersundu letio 253.5 metara.
Oglasi
Ipak, u martu 2015. godine Vikersund nije više bio vlasnik rekorda, a to je preuzela Planica.
U martu 2025. godine nevjerovatni Domen Prevc je letio 254.5 metara na Planici i to je aktuelni svjetski rekord u ski-letovima.
U posljednju deceniju ski-letovi su doživljavali ogroman rast i pomjerale su se granice.
Sve je počelo sa letom Andersa Fannemela u Vikersundu koji je na neki način otvorio magične cifre u ski-letovima.
Inače, Anders Fannemel je četiri puta slavio u Svjetskom kupu, a u sezoni 2014/2015 je bio četvrtoplasirani u generalnom poretku na kraju sezone što mu je najbolji plasman u karijeri.
Posljednje dvije sezone bori se sa formom, daleko je od norveške reprezentacije, ali još uvijek nije odlučio da završi karijeru, iako mnogi misle da je veoma blizu toga, danas ima 34 godine.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.